Şeytan Tırnağı Nedir: Neden Çıkar, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şeytan Tırnağı Nedir, Neden Çıkar?

Tırnakların kenarında çıkan ve canımızı oldukça acıdan bir durumdur şeytan tırnağı. Bu fazladan çıkan deri, tırnağın kenarından çıkacak yer bularak tutunur. Kesmedikçe büyüyen bu deri zamanla etrafındaki bölgelere de zarar verir ve ağrıya neden olur. Peki şeytan tırnağı neden olur?

  • Kötü ve sağlıksız bir manikür ve bu manikür işlemi sırasında sık sık ölü deriyi kesmek şeytan tırnağına neden olabilir.
  • Şeytan tırnağı tırnak yiyen kişilerde daha fazla görülür.
  • Çok sık su ve deterjanla oynayan kişilerde şeytan tırnağı görülme sıklığı fazladır.
  • Kış mevsimi de bu tarz şikayetlere neden olur. Soğuktan kuruyan ellerde şeytan tırnağı çok sık görülür.

Şeytan Tırnağı Nelere Sebep Olur?

Şeytan tırnağının tedavi edilmemesi tırnak mantarına ve çeşitli iltihaplara neden olur. Tırnak derisinin etrafında, kızarıklıklar ve şişkinlikler oluşur. Bu şişkinlikler, ağrıya ve cerahate neden olabilir. Önemli olan o bölgenin temiz ve kurcalanmadan kalmasıdır.

Şeytan Tırnağı Oluşmaması İçin

Asla tırnak yenmemelidir. Eller ve tırnakların kenarları sık sık nemlendirilmelidir. Manikür yapılırken özen gösterilmelidir. Tırnaklar ıslatılarak ve yumuşatılarak kesilmeli, kesim tarzı yuvarlak olmalıdır. Yuvarlak kesim tarzı şeytan tırnağı oluşumunu ciddi anlamda önler. B vitamini, kalsiyum ve demir tırnakların güçlenmesi için önemlidir. Su tüketimi ve bu besinlerin tüketimi şeytan tırnağı oluşumunu engeller.

Şeytan Tırnağının Tedavisi

  • Şeytan tırnağını deriye temas etmeden kesin uygun ir antibiyotikli merhem sürün ve 1 gün boyunca yara bandı sarılı tutun.
  • Şeytan tırnağını yumuşatın ve ağrısız hale getirin. Sert her şeytan tırnağı daha çok acılı hale gelir.
  • Deriye temas etmeden şeytan tırnağını kesin ve enfeksiyondan kaçmak için alkol sürün.
  • Parmak uçlarınızı 15 dakika kadar suda ve zeytinyağında tutun. Bu şekilde hem ağrı azalır hem de tırnak yumuşar. Ardından vazelin ya ad losyon sürün.
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.