Uygun Fondoten Tonu İçin İpuçları: Fondöten Seçimi

Cildiniz koyu renkse eski geleneksel yöntemleri kullanmak zorunda değilsiniz. Günümüzde kozmetik firmaları, esmer ciltler için de yeni tonlar üretiyor.

Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Siyah ve açık renk ciltlerin kozmetik ürünleri arasındaki tek fark içeriklerindeki bir maddeden, cildi iyice kapatmaya yardımcı olan titanyum dioksitten kaynaklanır. Her ne kadar bu madde beyaz ırk için üretilen fondöten ve pudralarda sıklıkla kullanılıyorsa da siyahi ciltlerde soluk ve küllü bir görünüme neden olur. Çinko dioksit de buna benzer bir etkiye sahiptir ve mika da siyahi ciltlerdeki parlaklığı vurgulayan fazla parlak bir yansımaya neden olur. Bu yüzden de içeriklerinde bu maddelerin bulunmadığı ve yağsız formülleri olan fondötenleri tercih etmelisiniz.

Fondoten Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En uygun tonu seçmek için fondöteni yanağınızın aşağı bölgesinde, tam çene kemiğinin üzerinde deneyin. Kendi cilt renginize en yakın üç ton seçin. Her seferinde birini uygulayın, cildinizin asit düzeyi ile etkileşime girmesi için yeteri kadar zaman tanıyın ve ondan sonra rengi gün ışığında kontrol edin. “Kaybolmuş” gibi görünen doğru ton olacaktır. Kış ortasında doğru görünen bir fondöten, muhtemelen daha hafif bir doku ve daha zarif bir renk isteyeceğiniz yaz aylarında soluk ve yavan gelebilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.