Dünyada Bir İlk: Vegan Moda Haftası!

Evet yanlış duymadınız. Dünyada ilk kez Los Angeles’ta gerçekleşecek olan Vegan Moda Haftası, Şubat ayında başlıyor.Peki nedir bu ‘Vegan Moda Haftası’ ?

Yıllar geçtikçe moda  anlayışının da seyri değişiyor. Tekstil ve moda sektörlerinde hayvansal ürün kullanımın azalmaya başlamasıyla yenilikler birbiri ardına gelmeye başladı.

Bunlardan birisi de modada ‘Vegan’ anlayışı… Artık bir çok marka ürün kullanırken hayvansal içeriği olup olmamasına, kürk ve deri kullanmamaya özen gösteriyor.

Geçtiğimiz sene vegan ürünler üreten ve hayvansal ürün kullanmayan bir çok marka ödül almıştı. Yapay kürk üretimi yapan Ecopel, En İyi İnovasyo, Galaries Lafayette’nin Studio Céleste ayakkabı koleksiyonu En İyi Vegan Ayakkabı Koleksiyon, Votch ise En İyi Vegan Saat ödüllerine layık görüldü.

Aldığınız ürünlerde hayvansal herhangi bir madde olup olmadığının anlaşılması için markalar etiketlerine ‘Vegan’ ibaresini eklemeye de başladı.

Vegan Moda Haftası!

Vegan Moda Haftası

Bu yeniliklerle birlikte ortaya çıkan Vegan Moda Haftası, modanın yenilik açısından ilk adımı atan şehirlerinden biri olan Los Angeles’ta düzenlenecek.

Zaten bu Vegan Moda Haftası,  kürk satış ve üretimini tamamen yasaklandığı ilk şehir olan Los Angeles’a yakışırdı. Yalnızca vegan ürünler üreten firmaların katılacağı Vegan Moda Haftası 1 Şubat-4 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

Vegan Fashion Week

Hayvan hakları aktivisti Emmanuelle Rienda öncülüğünde düzenlenen Vegan Moda Haftası, insan yaşamı, hayvan hakları ve çevreye olan saygının göstergesi olacak.

Vegan Moda Haftası’nın düzenlendiği alanda bulunacak restoranların tamamı da yalnızca vegan ürünler pişirecek.

Bu etkinlikle ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler @veganfashionweek instagram hesabını takibe alabilir.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.