Vitamin Takviyesi Kullananların Sayısı Artıyor!

İnsan sağlığı, gelişim ve zindelik açısından vitaminler her daim hayatımızda önemli rol oynar. Geçmiş tarihlere bakıldığında vitaminler genellikle doğal kaynaklar kullanılarak alınırken, günümüzde ise imal edilen tabletler vasıtasıyla alınmaya başladı. Üretici firmaların kolaylık sağlayan ürünler sunması her ne kadar tüketici açısından fayda sağlasa da bazı görüşler vitaminlerin doğal şekilde alınması gerektiğini savunuyor.

Vitamin, kendi içerisinde çeşitlendirilmekte ve kişide eksik olan vitaminler çeşitli ilaçlar vasıtasıyla alınmakta. Fakat doğal kaynaklardan vitaminleri almak oldukça kolay. Buna rağmen son 10 yıldır Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde tercihler ilaç satın alarak vitamin ihtiyaçlarını karşılamak.

Örnekleme yapacak olursak demir eksikliği çok sayıda doğal besinlerden alınabilecekken bunu daha kolay şekilde almak isteyen çok sayıda insanın başvurduğu yöntem demir içeren ilaçları kullanmak. Oysa kırmızı et, ciğer, kümes hayvanlarından elde edilen et, yumurta,pekmez gibi besinlerde fazla oranda demir bulunmakta.

DOĞAL BESLENMEYİ İHMAL ETMEYİN!

Her ne kadar günlük yaşantımızda kolay ulaşılabilir ilaçlar cezbedici gelse de vücut sağlığı açısından doğal besin kaynaklarından elde edilebilen vitaminleri doğal besinlerden alınması daha doğru bir tercih olmaktadır. Vitamin ilaçları ve bitkilerden imal edildiği iddia edilen vitamin hapları her ne kadar sağlık açısından yüksek bir tehdit oluşturmasa da bu durum insanlarda ilaç kullanımını arttıran bir değişimdir. Erken yaşta artan ilaç kullanımı ise ileri yaşlarda çeşitli problemler yaratmaktadır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.