Yemek Masa Takımı Almadan Önce Bunları Okuyun!

Yemek yediğiniz zamanlarda, dostlarınızı ağırladığımız keyifli davetlerde ve biriktirdiğiniz nice anılarda size eşlik eden yemek masası takımları salon ve mutfakların en temel mobilyalarından biridir.

İster yemek odanızda şık ve konforlu bir alan yaratmak ister mutfağınızda yemek yeme alanı oluşturmak için tercih edebileceğiniz birçok yemek masası takımı ve modeli mevcuttur. Asıl konu ise bunların içerisinde kendinize en uygun olanı bulmaktır.

Bilinçli bir tüketici olarak yemek masası satın alırken nelere dikkat etmelisiniz, bir yemek masası takımı ne gibi özelliklere sahip olmalı merak ediyorsanız. Hepsinin ve daha fazlası içeriğimizde!

Yemek Masa Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek masa takımları genel olarak yemek masası ve sandalye olmak üzere iki ana parçadan oluşur. Bununla birlikte tv ünitesi, konsol, ayna ve vitrin gibi mobilyalarla oluşturulan yemek odası takımları da mevcuttur.

Yemek masası takımı alırken öncelikle mutfakta mı yoksa oturma odasında mı kullanılacağı belirlenmelidir. Bununla birlikte kaç kişilik bir masa takımın istendiğine karar verilmelidir. Daha sonraki süreçlerde kullanılan malzeme, kullanışlılık, sandalye seçimi, şıklık ve konfor  gibi birçok unsur baz alınmalıdır.

Hem yemek masası hem de sandalye alırken şunlara dikkat edilmelidir:

1) Kullanılan Malzeme

Üzerinde yemek yediğiniz ve sıkça vakit geçirdiğiniz bir yemek masası takımı için belki de ilk dikkat edilmesi gereken unsur kullanılan malzeme çeşididir. Hem yemek masasında hem de sandalyelerde kullanılan malzemelere sağlık ve konfor açısından özen gösterilmelidir.

Yemek masasında cam ve ahşap gibi sağlıklı ve uzun ömürlü malzemeler tercih edilmelidir. Bu tarz malzemelerin hem kullanımı kolaydır hem de rahatlıkla silinebilme özelliğine sahiptir.

Sandalyelerde öncelikle ahşap ve metal gibi dayanıklı malzemeler tercih edilmelidir. Bu malzemeler hem konfor hem da dayanıklılık açısından avantajlıdır. Bununla birlikte sandalyelerin silinebilir ve yumuşak dokuda kumaşlardan oluşması temizleme rahatlığı açısından önemlidir.

 Yemek masaları ve sandalyeler genellikle ahşap, cam, taş, mermer, metal ve plastik malzemelerden oluşmaktadır. Her bir malzemenin kullanım alanı ve özelliği farklıdır:

Ahşap

Ahşap ağacın işlenmiş halidir. Üretimde genellikle gürgen, meşe, ceviz, kayın ve  kestane gibi ağaç türleri tercih edilir. Dayanıklılık açısından en sağlam malzemelerden biri olmakla birlikte maliyeti yüksektir.Isıya ve neme karşı duyarlı olması nedeniyle kullanırken dikkatli olunmalıdır. Masa yüzeyleri, masa ayakları ve sandalye ayaklarında kullanılır. Genellikle oturma alanlarında ve mutfaklarda tercih edilir.

Sunta

Mobilyalarda en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Talaşın tutkal ve çeşitli malzemelerle bir araya getirilmesi ile oluşur. Ahşaba göre maliyeti daha düşük olmakla birlikte daha hafiftir. Neme ve ısıya karşı duyarlıdır. Masa yüzeyleri ve iç malzemesinde kullanılır.

MDF

Sert ve yumuşak ahşap parçalarının eritilip tekrar çeşitli malzemelerle bir araya getirilmesi ile oluşur. Ahşaba göre daha hafiftir suntaya göre daha sağlam yapıdadır. Özellikle son zamanlarda masa ve çeşitli mobilyalarda kullanılır.

Cam

 Dayanıklı bir yapıya sahiptir. Isı ve neme karşı uzun ömürlüdür. Ağır olması nedeniyle taşıması zor olabilir. Masa yüzeylerinde kullanılır. En büyük avantajı silinebilme kolaylığıdır bu sebeple genellikle mutfaklarda tercih edilir.

Metal

Özellikle paslanmaz çelik yapıya sahip olanları dayanıklılık açısından daha uzun ömürlüdür. Nem konusunda hassasiyet gerektirir yapıdadırlar. Parmak izi ve benzeri lekeleri kolay belli edebilirler. Masa ayakları ve sandalye ayaklarında kullanılır. Şık bir görüntü yaratmak açısından avantaklıdırlar.

Taş ve Mermer

En dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden biridir. Taşınması zor olmakla birlikte maliyeti yüksektir. Özellikle dekorasyon amaçlı kullanılan masalarda kafe ve restoran gibi alanlarda tercih edilir.

Plastik

Maliyeti en düşük malzemelerden biridir. Ergonomik olmakla birlikte temizlemesi kolaydır. Masa yüzeyi, masa ayakları ve sandalye ayaklarında tercih edilir. Özellikle teras, mutfak ve bahçe gibi alanlarda kullanılır.

2) Ergonomiklik

Ergonomik ve sağlam yapıya sahip bir yemek masası takımı size uzun yıllar kullanım ömrü sunar. Bir ürünün ergonomik olması ise sizin için ne kadar kullanışlı olduğuna bağlıdır.

Yemek masaları kare, dikdörtgen ve yuvarlak olarak çeşitli şekillerde bulunurlar. Hangi masanın sizin için ergonomik olduğuna karar vermek ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize bağlıdır.

Kare Masa

Genellikle 2 ve 4 kişilik olarak kullanılır. Her türlü malzemeden üretilebilir. Katlanabilir özellikle olanları vardır. Taburelerle ve sandalyelerle kullanılabilir. Özellikle dar alanlarda, balkon ve mutfaklarda tercih edilir.

Dikdörtgen Masa

Genellikle 4 kişi ve üzeri için kullanılır. Geniş aileler için uygundur. Her türlü malzemeden üretilebilir. Büyük bir çoğunluğu açılır kapanır özellikte olmakla birlikte sabit olanları da vardır. Berjer tipi sandalyeler ile özellikle yemek odası takımlarıyla birlikte kombinlenir.

Yuvarlak Masa

 Büyüklüğüne göre 2,4 veya 6 kişilik olarak kullanılır. Özellikle ahşap malzemeden üretilenleri yaygındır. Geneli sabit şekilde mutfaklarda kullanılır. Açık renkli sandalye modelleri ile kombinlenir. Son zamanlarda İskandinav tarzındaki mobilyalarla daha da kullanırlığı artmıştır.

Yemek masalarındaki ergonomikliği ve sağlamlığı arttırabilen bir diğer özellikte masaların açılır ve kapanır özellikte tasarlanmış olmasıdır.

Açılır Masa

Çok tercih edilen yemek masası modellerinden biridir. En büyük avantajı kişi sayısına göre masanın açılıp kapanabilir özelliğe sahip olmasıdır. Yanlardan ve ortadan açılan modelleri yaygındır. Bazı masalarda orta kısımda saklama alanları mevcuttur. Genellikle ahşap malzemeden üretilir. Hem masanın gereksiz yer kaplamasını önlenir hem de esnek kullanabilme imkanı sunar.

Sabit Masa

Masanın kullanım ölçüsü sabittir, açılıp kapanmaz. Her türlü malzemeden üretilebilir. Masanın bütün halinde olması sağlamlık açısından avantaj sağlar.

 

3) Sandalye Seçimi

Yemek masası takımında masa kadar o masayı bütünleyen sandalye seçimi de önemlidir. Günümüzde ahşap, tahta, sunta, metal ve plastik gibi her türlü malzemeden üretilen çeşitli renk ve modelde yemek masası sandalyeleri mevcuttur. Bunların içerisinden en uygun ve kullanışlısını seçmek kişinin beklentilerine bağlı olmakla birlikte bir yemek masası sandalyesinde aranması gereken en önemli özellikler şunlardır:

 

  • Sandalyeler öncelikle konforlu olmalıdır. İskelet yapısı, ayakları, kumaşı ve hatta içerisinde kullanılan sünger bile konfor açısından önem arz etmektedir. Özellikle yaslanma kısmının bel ve sırt anatomisine uygun olması gerekir. Genellikle berjer tipi sandalyeler konfor açısından avantajlıdır.
  • Sağlam malzemeden üretilmesi önemlidir. Özellikle plastik ve sunta gibi dayanıksız malzemeler yerine ahşap ve metal olanlar tercih edilmelidir. Özellikle ahşap ayaklı sandalyeler kırılmaya ve bozulmaya karşı dayanıklıdır.
  • Özellikle yemek alanlarında kullanılan sandalyeler için en önemli özelliklerden birisi silinebilir kumaşa sahip olmasıdır. Özellikle yağ ve benzeri lekeler kumaşta kötü bir görüntüye sebep olabilir bu nedenle silinebilir bir kumaş hem temizlik hem de kullanım kolaylığı sağlar.
  • Sandalye kumaşının polyester ve saten gibi terleten kumaşlar yerine nubuk gibi dokusu sizi rahatsız etmeyecek kumaşlardan tercih edilmesi önemlidir.
  • Seçeceğiniz sandalyenin konfor ve modeli kadar yemek masasına uyumu da önemlidir. Özellikle yemek odalarında tercih edilen modellerde tüm mobilyaların birlikte bir uyum yakalaması önemlidir.

4) Şıklık ve Konfor

Kullanılan malzeme, ergonomik olması, sandalye seçimi ve benzeri bir sürü etkenle birlikte bir yemek masası takımının sahip olması gereken özelliklerin başında şıklık ve konfor gelir. Özellikle yemek odasındaki diğer mobilyalarla uyumlu bir yemek takımının tercih edilmesi şık bir ortam yaratmak açısından önemlidir. Bu şıklığı yakalamak için ise özellikle yemek alanları için tasarlanmış yemek odası takımları tercih edilebilir.

Hem şık hem de konforlu bir yemek odası tercih etmek isterseniz Bellona yemek masası takımları, yemek masaları ve daha fazlası için mağazaları ziyaret edebilir ya da online sitesine bir göz atabilirsiniz.

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan