Yemek Takımı Nasıl Seçilir?

Estetik, işlevsellik ve kalite gibi detaylara dikkat ederek ev dekorasyonu ve kişinin tarzına uygun bir yemek takımı seçilmesi gerekiyor. Böylece sofrada istenilen atmosfer oluşturabilir.

 

Yemek Takımı Seçimi İpuçları

Yemek takımı, sofra dekorasyonunun önemli bir parçası. Misafirlere sunulan sofraların görünümünü etkileyen parçaların başında gelen bu takımlar şık sofralar hazırlayabilmeye yardımcı oluyor. Dolayısıyla doğru yemek takımı seçmek estetik açıdan masaları güzelleştirmekle kalmayıp yemek yeme deneyimini de olumlu bir şekilde etkileyebiliyor. Her ne kadar yemek takımı seçerken kişisel tercihler ön planda olsa da bazı ipuçları ile misafirlere mükemmel bir sofra deneyimi sağlanabilmesi mümkün. Sofraların en önemli detaylarından olan yemek takımı seçimi için işte birkaç ipucu.

 

Kaliteli Bir Yemek Takım Seçilmeli

Estetik, işlevsellik ve kalite gibi detaylara dikkat ederek ev dekorasyonu ve kişinin tarzına uygun bir yemek takımı seçilmesi gerekiyor. Böylece sofrada istenilen atmosfer oluşturabilir.  Bunun için öncelikle yemek takımı modelleri arasından diğer tüm ürünlerde olduğu gibi kaliteli parçalar seçilmesi gerekiyor. Yüksek kaliteli ürünler kullanım açısından da pek çok fayda sağlarken uzun yıllar boyunca sofralarda size eşlik edebiliyor. Bunun için yemek takımı tercihlerinizde kalite ön planda olmalı. Peki yemek takımının kaliteli olduğu nasıl anlaşılır, diye sorulduğunda bu noktada takımın malzemesi devreye giriyor. Stoneware, porselen, seramik gibi farklı materyallerden üretilen takımlar öne çıkıyor. Uzun yıllar boyunca kullanılabilen bu yemek takımı çeşitlerinden birini tercih edebilmek mümkün. Her bir materyalin özelliği değişiyor olup satın alırken özelliklerine de dikkat etmenizde fayda var.

 

Yemek Takımı İhtiyaçları Karşılamalı

Tercih edilecek yemek takımının ihtiyaçları karşılıyor olması oldukça önemli. Dolayısıyla parça ve kişi sayısına dikkat ederek bir yemek takımı tercih edilmeli. Öncelikle kaç kişilik bir aile olduğunuza ya da misafir ağırlama sıklığınızı hesaplayarak uygun yemek takımı seçilebilir. 12 kişilik yemek takımı tercih etmek kalabalık misafir grupları ile karşılaşıldığında kolaylık sağlıyor. Özellikle misafir geldiğinde kullanmak için bir yemek takımı tercih edilecekse 12 ila 6 kişilik yemek takımlarını tercih edilmesi öneriliyor. Bunun yanında yemek takımı parça sayısı da önemli. Bir yemek takımı içerisinde; yemek tabağı, servis tabağı, çorba kasesi, tatlı tabağı, sunum tabakları gibi çeşitli ürünler bulunabiliyor. Her takımda parçalar değişiklik gösterebiliyor. Dolayısıyla sofrada bütünlük yaratabileceğiniz bir takım tercih ederek ihtiyaçlarınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Doğru Renk Ve Desen İle Uyumu Yakalanmalı

Yemek takımlarının renk ve desenleri sofranın görünümünü tamamen değiştirebiliyor. Farklı renk ve desen seçenekleri arasından kişinin tarzına uygun bir yemek takımı tercih ederek sofrada uyumu yakalayabilmek mümkün. Geniş model yelpazesine sahip olan yemek takımları masalara estetik bir görünüm katabilmeyi sağlıyor. Sofradaki diğer ürünler ile uyumlu olacak renk ve desenlerde bir takım tercih edilerek bütünlük yaratılabiliyor. Örneğin; kontrast yani tamamlayıcı renkleri tercih edebilir ve dikkat çekici bir masa hazırlayabilirsiniz. Daha sakin bir atmosfer oluşturmak için de tek bir renk belirleyip bu rengin tonlarında parçalara sahip yemek takımlarını tercih ederek masaya sade ve şık bir görünüm katabilirsiniz. Desenli bir takım seçilecek ise sofada karmaşıklık yaratmamak önemli. Bunun için de masadaki dekoratif unsurları göz önüne alarak uygun desen tercihinde bulunulması gerekiyor. Bu karmaşıklığı önlemek için minimalist, sade desenler tercih edebilir.

 

Bakımı Kolay Yemek Takımları Tercih Edilmeli

Yemek takımlarının büyük bir çoğunluğu bulaşık makinesinde yıkanabilse de bazı modellerin yıkanması sakıncalı olabiliyor. Dolayısıyla makinede yıkanabilir özellikteki yemek takımlarını tercih etmek pratiklik kazandırıyor. Bakımının kolaylıkla yapılabiliyor olması tasarımı kadar önemli kriterler arasında olduğu da unutulmamalı. Özellikle günlük kullanım için tercih edilen yemek takımlarının makinede yıkanabilir olmasına ayrıca dikkat edilmesinde yarar var. Peki hangi takımlar tercih edilmeli, sorusana gelindiğinde de cevap basit. Stoneware yemek takımı çeşitleri dayanaklığı ile öne çıkan modeller arasında yer alıyor. Yüksek sıcaklığa karşı da dayanıklı bu takımları seçebilmek mümkün. Porselen takımlar da pratik bakıma sahip olanlar arasında olup seramik yemek takımları bu noktada diğerlerinde ayrılıyor. Daha hassas bir yapıya sahip olan bu şık takımlar özellikle desenli olduğunda deseninin bozulmaması için elde yıkama öneriliyor. Dolayısıyla seramik bir takım alırken özelliklerine dikkat ederek tercih edilmesi gerekiyor.

 

 

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan