Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Zayıflamak isteyenlerin ilk olarak kalori kontrolü yapması gerekmektedir. Bu kontrolü yapabilmek içinde gün boyu yenilen gıdaların kalori toplamının harcadığınız kaloriden az olması gerekir.

Bu sayede vücudunuz yağ yakmaya başlayacaktır. Sürekli olarak tek bir gıda ile beslenmek hem kilo vermenizde pek etkili olmayacak hem de sağlık açısından uygun olmayacaktır.

Fakat kilo verme sürecinde size yardımcı olacak olan gıdalardan biridir yoğurt. Yüksek besin değerlerine sahip olduğundan dolayı gün içinde aldığınız kalorileri kontrol altında tutmanızda etkin bir şekilde rol oynar.

Yoğurdun içerisinde yer alan protein uzun süre açlık hissini bastıracaktır. Bu sayede öğünler arasında yaşanan açlık krizlerini kolay bir şekilde atlatmanızı sağlar.

Yoğurt Nasıl Zayıflatır

Yoğurdun içerisinde protein kaynakları yer aldığından dolayı uzun süre tok tutar. Et ve yumurta gibi diğer protein kaynaklarına göre kalorisi daha düşüktür.

Diyet döneminde tokluk hissini uzatmak için karbonhidratlı yiyecekler yerine fazla proteinli olan gıdaları tüketmek yavaş sindirildiği için daha doğrudur.

1 kâse yoğurt yediğiniz bir öğünden diğer öğüne kadar açlık hissiniz uzun süre bastırılır.

Öğünler arasında oluşan açlık hissini bastırmak için yenilen atıştırmalıklar genellikle kalorisi yüksek ürünlerden oluşmaktadır.

Bu diyet sırasında yapılan en büyük yanlışlar arasında yer alır. Bunun yerine tokluk hissini uzun süre tutacak olan gıdalar diyetinize bağlı kalmak konusunda sizlere daha fazla yardımcı olacaktır.

Bu konuda yapılan araştırmalar öğün aralarında atıştırmalık yemeyen kişilerin yiyenlere göre %22 oranında daha fazla kilo kaybettiğini ortaya koymuştur.

Yoğurdun faydaları oldukça fazladır ve tek bir konu ile sınırlandırmak mümkün değildir. Yoğurt tokluk hissini uzattığı gibi aynı zamanda içerisinde yer alan protein sayesinde fazla olan yağın yakılmasını da kolaylaştırıyor.

Bir diğer faydası da kas kütlesinin artmasını sağlamak oluyor. Yoğurt ile yağ yakmak için en önemli nokta yediğiniz yiyeceklere dikkat etmekten geçiyor.

Yoğurdun yağ yakıcı etkisinin ortaya çıkması ve etki etmesi için kalori oranını düşürmeniz şart. Kalori oranınızı düşürür ve düzenli aralıklar ile yoğurdunuzu yerseniz bel bölgesi ve çevresi yağlardan daha çabuk bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Diyet Yaparken Yoğurt Nasıl Tüketilmelidir?

Diyet sırasında özellikle hangi öğünler arasında açlık hissi oluşuyorsa o öğün arasında yarım kâse az yağlı bir yoğurt tüketerek açlık hissinizi uzun süre bastırabilirsiniz. Yoğurdunuzu sade yemek hoşunuza gitmiyorsa normal yoğurtları da tercih edebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki yağlı yoğurt yerine normal yoğurtlar tercih edilmelidir. Meyveli yoğurtların yerine de az kalorili olan normal yoğurt tercih edilmelidir.

Bu sayede az kalorili bir besinden diyet programınız sürecinde kopmamış olursunuz. Normal yoğurt yerine yağlı yoğurt yemek istiyorsanız bunun için diğer yiyeceklerinizde yemiş olduğunuz kalori miktarını düşürmeniz şarttır. Bazı yoğurt kalori değerlerine bakacak olursak

  • 100 gram meyveli yoğurtta 115 kalori bulunur
  • Yağsız sütle hazırlanmış olan 100 gram yoğurtta 56 kalori bulunur
  • Tam yağlı sütle hazırlanmış olan 100 gram yoğurtta 61 kalori bulunur

Yoğurdun Diğer Faydaları

100 gram yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının %12’sini karşılamaktadır. Mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan yoğurdun içerisinde bunlar dışında potasyum, fosfat, çinko, C vitamini, A vitamini, selenyum mineralleri, B6 vitamini, B2 vitamini, B12 vitaminleri yer almaktadır.

Diyet sırasında kabızlık sorunu ile mücadele etmek istiyorsanız eğer yine yoğurdun faydaları burada kendini gösterecektir. Yoğurt bağırsaklarda sindirimin düzenlenmesinde ve sindirime iyi gelen iyi bakterileri bünyesinde bulundurması açısından bulunmaz besinler arasındadır.

Kabızlığın kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar. Özellikle de bu konuda üzerinde prebiyotik yazan yoğurtlar daha etkili olacaktır. Yoğurtta yer alan sindirime yardımcı olan bakterilerin olumlu etkisi yalnızca sindirim üzerinde değildir. Aynı zamanda yüksek tansiyonun da görülme olasılığını azaltır.

Yoğurt tüketenler göre tüketmeyenlerde görülme sıklığı daha fazla olmaktadır. Düzenli olarak yaptığınız egzersizlerden sonra kendinizi çok halsiz hissediyorsanız yine yarım kâse yoğurt tüketerek enerjinizi geri kazanabilirsiniz.

Yoğurdun faydaları o kadar fazladır ki özelikle de diyet döneminde mutlaka düzenli aralıklar ile tüketilmesi gerekir. Protein bakımından da oldukça zengin olan bu yoğurt aynı zamanda karbonhidrat içerdiği için de kasların hemen eski haline dönmesinde etkilidir.

Bilindiği üzere kas yapımından en etkili olan grup amino asitlerdir. Yoğurtta içerisinde bulundurduğu amino asitler ile bu konuda size yardımcı olur. Egzersize başladıktan 1 saat sonra yarım kâse yoğurt yemek ve 2 bardakta su içmek egzersize devam etmeniz için gerekli olan enerjiyi size sunacaktır.

Yoğurt hızlı bir şekilde kilo vermenizde size en fazla yardımcı olacak olan mucizevi ürünlerden biridir. Protein ve mineraller bakımından zengin olması uzun süre tokluk hissini tutmanızı sağlar.

Diyetinizde size yardımcı olur. Yoğurt tüketirken dikkat edilmesi gerekenler ise fazlaya kaçılmaması ve yeterli miktarda yoğurt tüketilmesidir.

Tam yağlı yoğurtlar kaymağı hariç olmak şartı ile 3 gram yağ içermektedir. Bu durum yoğurdun kalorisinin yarısının yağdan geldiğinin kanıtıdır. Bu sebeple kalori miktarını aşmamak için yoğurt tüketimine dikkat edilmelidir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.