Yüksek Kalorili Öğünler Sağlığı Tehdit Ediyor!

Sağlıksız kilo alımını tetikleyen unsurların başında yüksek kalorili beslenme ve bunu gün boyu sürdürme. Sadece aşırı kilo alma değil aynı zamanda sağlığın da riske atılmasını tetikleyen bu durumun önüne geçmek ise aslında oldukça basit. Fakat uygulama kısmında bir çok kişi sınıfta kalıyor.

Her insanın günlük olarak tüketmesi gereken bir kalori bulunmaktadır ve enerjiyi bu şekilde sağlarız. Eğer vücudun ihtiyaç duyduğundan fazlasını vücudumuza soktuğumuz zaman vücutta yağlanmanın oluşumu sağlanır. Aynı beslenmenin devam etmesi halinde ise yağlanma artış göstererek aşırı yağlanmaya sebebiyet verir. Bir çok kişi günde 2 veya 3 öğün yapmakta ve çok öğün yapmadığı için çok yemediğini düşünmekte. Fakat tek öğünde alınan ihtiyaç fazlası kalori, vücutta kalıtsal etki yaratıyor. Örneğin ortalama ağırlığa sahip bir kadının günlük kalori ihtiyacının 1500 olduğunu var sayalım. 1500 Kalori çok görünüyor olsa da aslında tek bir öğünde bile tüketilebilecek bir miktar. Bunu yapan çok sayıda kişinin de olduğunu düşünürsek obezitenin veya kilo almanın normal olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu durumun önüne nasıl geçilir?

ARA ÖĞÜN YAPIN!

Ara öğün sizlere sandığınızdan daha fazla etki sağlar. Eğer ideal ölçülerde bir öğün yaptıktan sonra kısa bir zaman içerisinde açlık oluşabilir. Bu durumda iki öğün arasında düşük ölçeklerde faydalı gıdalar tüketebilirsiniz. Mesela doğal yağ ve protein kaynağı olan ceviz, fındık, badem gibi kuruyemiş iyi bir ara öğün olabilir. Veya yarım elma dilimi üzerine kahve ya da tarçın ekerek tüketmeniz halinde mükemmel bir ara öğün olacaktır.

Ara öğün sadece açlığınızı bastırma değil, aynı zamanda bir sonraki öğünde gereğinden fazla tüketim yapmanızın da önüne geçer. Yüksek kaloriler tüketmeden masadan kalkmanıza farkında olmadan yardım eder. Eğer kilo kontrolü yapmak istiyorsanız beslenmenize bu yönde bir değişiklik yaparak başlayabilirsiniz.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.