15. Akbank Kısa Film Festivali 18 Mart’ta Başlıyor!

Sinema sanatı için önemli bir yere sahip olan Akbank Kısa Film Festivali’nin 15.’cisi bu yıl düzenleniyor. 18-28 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin takvimi belli oldu… 

Her yıl binlerce sinemasevere ev sahipliği yapan Akbank Kısa Film Festivali, bu sene 15. kez bizlerle buluşmaya hazırlanıyor. 6 farklı bölümden meydana gelecek olan  15. Akbank Kısa Film Festivali kapılarını 18 Mart günü açacak.

10 gün boyunca devam edecek festivale 68 ülkeden toplam bin 406 adet film başvurmuştu. Bu filmler içerisinden 111 kısa ve 3 uzun metrajlı film seçildi. Cannes, Venedik ve Berlim Film  Festivalleri’nden gelen bir çok yapımın da bulunacağı 15. Akbank Kısa Film Festivali’nde bölümler şu şekilde isimlendirildi: “Festival Kısa-Ları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum”.

15. Akbank Kısa Film Festivali’nde Bizleri Neler Bekliyor?

Sinema severler için adeta bir mihenk taşı görevi üstlenen 15. Akbank Kısa Film Festivali’nin Deneyimler ismi verilen bölümünün konuğu İsrail’in önemli kadın yönetmenlerinden Elite Zexer. Zexer’in Sundance Film Festivali de dahil olmak üzere toplam 16 ödül aldığı uzun metraj filmi Sand Storm ile birlikte 2 adet kısa filmi festivalin Deneyimler bölümünde gösterilecek.

Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic’in konuk olduğu Belgesel Sinema bölümünde Slijepcevic’in ödüllü filmi Srbenka gösterilecek. Sanatçı izleyenlerle bir araya gelip sanat alanındaki deneyimlerini paylaşacak.

Kısa Film Senaryo Yarışması’na yer verilecek olan Forum bölümünde başvuru gelen 698 senaryo arasından 8 senaryo finale kalacak. Bu senaryoların arasından en iyisi belirlenecek.

Mehmet Can Mertoğlu’nun konuk olduğu Kısadan Uzuna bölümünde Mertoğlu’nun ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdiği uzun metraj filmi Albüm izleyicilerle bulaşacak.  Mertoğlu bu filmle Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülünü almıştı.

Latin Amerika filmlerine ayrılmış olan Özel Gösterim bölümündeki atölye söyleşi programı dahilinde; Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Hakan Bıçakçı gibi sanatçılar festival takipçileri bir araya gelecek.

Son olarak ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film belirlenecek.

15. Akbank Kısa Film Festivali’nin detaylı programına buradan ulaşabilirsiniz

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.