Frapan Silüetlerin Çağı: 80’ler

Tarih tekerrürden ibarettir. Moda dünyasında da durum pek farklı sayılmaz.

New York, Paris, Milano podyumlarına bakarsak; 2019 kışı vatkalı, güçlü omuzları, keskin hatlı ve feminen kesimleriyle dünya modasını 80’li yıllara teslim ediyor.

Frapan siluetlerin ve eksantrik görünümlerin çağı olarak nitelendirebilecek 80’ler, moda dünyasında kafa karışıklığının en belirgin olduğu yıllar olarak biliniyor. Birbiriyle uyumsuz parlak renkler, dantel-vinil gibi farklı dokuların beraber kullanıldığı ilginç giysiler, büyük boyutlu abartılı aksesuarlar, kabarık saçlar, XL vatkalar ve daha nice aşırılıkların bir arada kullanıldığı bir dönem hayal edin.

Miu Miu

Kimilerinin ‘’Eyvah!’’ diyerek karşıladığı kimilerinin de hemen adapte olduğu 80’lerin ikonik parçaları bu sezon tüm şıklığı ile karşınızda!

Evet, ‘tüm şıklığı’ ile diyorum çünkü bu defa karmaşaya, abartıya ve rüküşlüğe yer yok! Sade, şık, minimal detaylara odaklanan 2018-2019 koleksiyonları 80’li yıllardan esinlenerek sokak modasına sızmaya başladı bile. Gelin kısa bir zaman yolculuğuna çıkarak 80’lerin ikonik trendlerinden, günümüze neler kalmış bir göz atalım…

Gucci

Soğuk kış günlerinde üzerinizde iki beden büyük görünen oversize kabanlar 80’lerin ikonik formlarından. Tabi bu kabanların farklı bir versiyonu olan vatkalı boyfriend ceketler de 80’lerden miras kaldı. Oversize demişken, omuz hattı düşük olan dev kazaklar da şu sıra oldukça trend.

Yükselişte olan bir diğer parça ise; son birkaç yıldır görmeye alıştığımız mom jeansler. Tasarımcıların es geçemediği payet şıklığı ise sezonun en hit detaylarından. Üstelik gece görmeye alıştığımız pul-payet şıklığı artık gündüz kuşağında pek çok parçada yerini alıyor.

Machka

Son olarak karpuz kollu gömlekler, gösterişli ve iri küpeler, kalın kemerler, gümüş renkli botlar, kalem etekler, peluş montlar ve daha nice ayrıntı zaman tünelinden geçerek günümüze ulaşmayı başarıyor.

Etkisini uzun süre gardıroplarımızda hissettirecek 80’lere adapte olmaya hazır olun!

Şeyma Yükseltan Gövdeli

1987 doğumlu olan Şeyma Yükseltan Gövdeli, üniversitede Moda Tasarım Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra, eğitim bilimleri ana bilim dalında lisansüstü eğitimini tamamladı. Özel ilgi alanı olan moda, moda psikolojisi ve styling üzerine yazılar kaleme alan yazarımız, modest giyime farklı bir bakış açısı kazandırmayı vizyon edinmiştir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.