Alışveriş Merkezleri En Geç Türkiye’de Kapanıyor!

Türkiye’de eğer özel sektördeyseniz işverenler yasal olmasa da çalışandan daha fazla mesai yapmasını istemekte. Bir çok özel sektör çalışanının haklarını bilmemesi veya bilip de hakkını aramaması ise ülkemiz adına en sık yapılan hatalar. Hal böyle olunca özel sektörde insanların yasal saatten daha fazla çalıştığı ortaya çıkıyor. Şimdi öyle bir istatistik vereceğiz ki AVM çalışanları bu duruma isyan edecek ve belki de ilerleyen zaman içerisinde Türkiye’ye de aynı modelin gelmesini isteyeceklerdir.

AVRUPA’NIN TERSİNE!

Türkiye ile Avrupa’yı kıyasladığımızda bir birine çok zıt şekilde yaşam tarzı ve iş düzeni olduğunu görmek mümkün. Alışveriş merkezleri bunun iyi birer örneği. Bir çok Avrupa ülkesinde alışveriş merkezleri Pazar günleri kapalı. Türkiye’de ise Pazar günü en fazla yoğunluğun yaşandığı gün. Eğer Pazar günü AVM’ye gitmeyi planlıyorsanız AVM’nin bulunduğu bölgeye yaklaşmaya başladığınızda bile trafiğin sıkıştığını görmek mümkün.

Hafta içinden bahsedecek olursak yine çalışma saatlerinde ciddi farklılıklar var. Türkiye gün boyu en uzun süre açık kalan alışveriş merkezlerine sahip. Maalesef bu durum bizlerin sosyal yaşamdan kopmasına ciddi derecede etki yapmakta. Özellikle gelişim çağında olan bireylerin gelişim düzeyini olumsuz etkileyen AVM’ler insanların sosyal yaşantısını mağaza dolaşmaktan ibaret kılıyor.

Avrupa’da alışveriş merkezleri 15:00’de kapanmaya başlıyor. Bazıları 15:00 bazıları 16:00. En geç 20:00’de kapandığını görebilirsiniz. Bu da oldukça istisna durumdur. Bizim yaptığımız tespitlere göre Almanya ve İspanya Avrupa’daki en geç saatte kapanışı yapan AVM^’lere sahip. Tabi Türkiye baz alındığında kesinlikle geç bir saat sayılmaz. Türkiye’de ise saat 22:00’de kapanmakta. Buna rağmen AVM’lerin sinema ve kafe hizmetlerinin devam etmesi sebebiyle bir çok çalışan daha geç çıkmaktadır. Avrupa’da insanların alışveriş merkezleri dışına yönlendirildiğini görmek mümkünken Türkiye’de ise AVM’lerin daha da özendirici hale getirilmesi ise dikkat çeken önemli bir ayrıntı. Bir çok AVM’de çocuklar için özel alanlar, konserler, buz pateni pisti, çeşitli aktiviteler yer almakta. Bu da ilginin artmasına sebep olmakta.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.