Türkiye’nin En Büyük Spor Zinciri b-fit Kadın Girişimcilerle Büyüyor!

b-fit Kurucu Ortağı Bedriye Hülya ile gerçekleştirdiğimiz röportaj ile b-fit’in ortaya çıkış hikayesini, 2019 yılı hedeflerini ve b-fit Sistemi’ni konuştuk. Detaylar yazımızda…

b-fit’in yalnızca kadınlara hizmet veren bir Spor ve Yaşam Merkezi olduğunu biliyoruz. Peki bu fikir tam olarak nasıl ortaya çıktı?

Psikoloji alanına kendimi bildim bileli ilgiliydim. City University of New York’dan aldığım kabulle birlikte hayalimin peşinden Amerika’ya gittim. Psikoloji alanında yüksek lisansımı Amerika’da tamamladım.

6 yılın sonunda kadınlara fayda sağlayacağına inandığım bir sosyal girişim fikriyle geri döndüm: “Kadınların hem spor yaparak yaşam kalitelerini artırabilecekleri hem de düzenli eğitimler, etkinlikler ve özel projelerle sosyalleşebilecekleri bir platform oluşturmak.”

Bu fikri hayata geçirebilmek ve gerçek sosyal faydayı yaratabilmek için öncelikle Türkiye’deki kadınların ihtiyaçlarına odaklandık. Spor yapmak konusunda kadınların önündeki en büyük engelin zaman ve mesafe olduğunu gördük.

Toplumumuzda pek çok görevi üstlenen kadınların kendilerine vakit ayırmak konusundaki çekincelerini giderebilecek bir iş modeli kurmamız gerektiği açıktı. Bunun üzerine, 6 kadın girişimci olarak “Her mahalleye bir b-fit” hedefiyle, 30 dakikalık istasyon çalışmalarını içeren etkili bir egzersiz sistemini kadınların hizmetine sunduk.

Her yaş ve gelir grubundan kadına spor yapma alışkanlığı kazandırma hayalimiz, bugün 50 şehirde 223 merkezimizle spor kültürünü yeniden inşa eden Türkiye’nin en büyük spor zincirine dönüştü.

Kadınlar hem evlerinin yakınındaki bir spor merkezinde antrenöründen işletmecisine kadar herkesin kadın olduğu bir ortamda spor yapmanın rahatlığını hem de merkezlerimizdeki sosyalleşme fırsatını çok sevdi.

Türkiye’nin en büyük spor zinciri olan b-fit’in Türkiye genelinde kaç adet şubesi bulunuyor? Bu şubeler hangi şehirlerde yer alıyor?

Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi b-fit aynı zamanda Türkiye’nin en büyük spor zinciri ve şu anda 50 şehirde 223 merkezi bulunuyor.

Edirne’den Van’a kadar ülkemizin dört bir yanında 600 binden fazla kadına kaliteli bir yaşam için spor yaptırıyoruz. En fazla merkez İstanbul’da bulunuyor. 65 merkezli İstanbul’u, 41 merkezli İzmir, 20 merkezli Ankara ve 11 merkezli Diyarbakır takip ediyor.

Sadece Kadınlara Franchise Veriyor…

Franchise vererek büyüyen bir marka olarak Franchise verme aşamasında girişimci adaylara ne tür desteklerde bulunuyorsunuz?

b-fit; kadın girişimciliğini desteklemek ve kadınlara istihdam yaratmak amacıyla kadının ekonomik ve sosyal hayattaki gücünü artırmayı hedeflediği için sadece kadın girişimcilere franchise veriyor. Erkekler sadece yüzde 49 ortak olabilirler. Ancak işletmenin yönetimi tamamen kadın ortak tarafından yapılmalıdır.

b-fit merkezi açma maliyeti Türkiye’nin farklı bölgelerinin farklı sosyo-ekonomik yapıları düşünülerek belirleniyor. Franchising bedelleri; hane gelirlerine göre belirlenen sıralamayla, 1. bölge için 72 bin TL + KDV, 2. bölge için 62 bin TL + KDV, 3. bölge için ise 52 bin TL + KDV olarak franchise talebinde bulunanlardan temin ediliyor. Açılış malzeme paketi ise 8 bin 994 TL.

B-fit Franchise bedeline dahil olan hizmetler şu şekilde;

 • 18 istasyondan oluşan özel b-fit makine ve ekipmanları
 • Cafe
 • Soyunma odası,
 • Karşılama alanı mobilyaları
 • b-fit üye takibi bilgisayar programı
 • İnsan kaynakları desteği
 • Girişimci ve antrenörler için 5 günlük uygulamalı eğitim
 • 2 günlük faaliyetine devam eden bir merkezde oryantasyon
 • 2 gün genel merkez ofis oryantasyonu
 • 4 günlük merkez açılış desteği
 • Reklam ve tanıtım desteği
 • Merkezi açmak ve işletmek için ihtiyaç olabilecek her türlü bilgiyi içeren franchise el kitabı.

Ayrıca b-fit , yer bulma, merkez tabela, cephe giydirme ve iç dekorasyon gibi açılış sürecinin tüm evrelerinde de girişimciyle birlikte çalışıyor.  En az 120 metrekarelik bir alan yeterli oluyor.

Merkez sahiplerimizin spor eğitimi veya tecrübesi olması gerekmiyor. Ancak sporu sağlıklı yaşamın bir gerekliliği olarak görmesi önemli.  b-fit girişimcisi olmak isteyen kadınların mutlaka güler yüzlü olmasını bekliyoruz.

Yeni ortaklık modeliniz ile başarılı girişimcilerinize şirket ortaklığı veriyorsunuz. Bu yeni modelin detaylarını anlatabilir misiniz?

Dünya’da mikro kredi veren örnek sosyal şirketlerden yola çıkarak, b-fit franchise sahiplerini hissedar yapıp yönetime ortak etmeye devam ediyoruz. 2016 yılından bu yana aramıza yeni hissedarlar katarak ortak sayısını 11’e çıkarttık. Bu modelle b-fit’in daha büyük başarılar elde edeceğine inanıyoruz.  Tüm girişimcilere bu imkanı sunarak b-fit kadınlarının daha da güçlenmesini hedefliyoruz.

“Turizm ve Sağlıklı Yaşamı Birleştirmek İçin Well Being Merkezi Açmayı Hedefliyoruz”

B-Fit olarak 2019 yılı hedefleriniz neler?

2019 yılında franchise anlaşmalarına odaklanarak tüm Türkiye genelinde 270 merkeze ulaşmayı hedefliyoruz. Öncelikli iller arasında; Afyon, Antalya-Alanya, Artvin, Eskişehir, Sinop, Kayseri, Rize, Düzce, Ağrı ve Erzurum yer alıyor.

Bunun yanı sıra bir well-being merkezi açmak ve turizm ile sağlıklı yaşamı birleştirmek hedefimiz var. Dolayısıyla hem kadın girişimcilerin yolunu açmak hem de daha fazla kadının spor yapması ve yaşam kalitesini yükseltmesi için çalışmaya devam edeceğiz.

“En Erişilebilir” Spor Markası

Sadece kadınlara hizmet vermesi dışında b-fit’i diğer spor salonlarından ayıran özellikler neler?

Yukarıda da bahsettiğim gibi b-fit 50 şehirdeki 200’ün üzerindeki merkeziyle Türkiye’nin en büyük spor zinciri. Yaygınlığı ve ekonomik olma özelliği merkezlerimizin “en erişilebilir” spor markası olarak konumlanmasını da sağlıyor.

Bugüne kadar 600 binden fazla kadına hizmet verdik. Türkiye’nin en büyük spor zinciri olmamız bize diğer markalardan farklı bir misyon da yüklüyor. Biz kadın spor ve yaşam merkezleri olarak Türkiye’nin erkek egemen spor kültürünü de dönüştürüyoruz.

Kadınların Ekonomik Hayattaki Gücünü Artırmayı Hedefliyor

Spor ve sağlıklı yaşamın yanı sıra b-fit’in vizyonunu “kadının gücünün daha iyi bir dünya yaratmak için özgürce kullanılabildiği bir platform oluşturmak” olarak belirledik. b-fit kadınların hem spor yaptığı hem de sosyalleşebildiği bir alan.

Düzenlenen seminerler, etkinlikler ve eğitimlerle kadınların yaşamları ve çevreleriyle ilgili farkındalıklarının artmasını hedefliyoruz. Franchise sistemiyle büyüyen b-fit’te, franchise sahipleri de kadınlardan oluşuyor. Bugüne kadar 250’den fazla kadına girişimci olmaları için destek verdik. Kadın girişimciliğini desteklemek ve kadınlara istihdam yaratmak yoluyla kadının ekonomik hayattaki gücünü artırmak en temel değerlerimiz arasında bulunuyor.

Tüm Egzersizler Eğitmenlerle Birlikte Yapılıyor

b-fit’i diğer spor salonlarından ayıran bir diğer özellik ise tüm egzersizlerin eğitmenlerle birlikte yapılıyor olması. Pek çok spor zinciri üyelerini egzersiz esnasında yalnız bırakabiliyor. Uzman denetimi olmadan yapılan hareketler ya da yanlış aletlerle yapılan egzersizler spor yapan kişinin sakatlanmasına ve sağlığına zarar vermesine sebebiyet verebiliyor.

Kondisyon da artırmaya yönelik olan makinelerimizle çalışan üyelerimiz güvenli bir şekilde hem sağlıklı kalıyor hem de geleceklerine yatırım yapmış oluyorlar. Ayrıca biliyorsunuz gençliğin sırrı harekette ve hareket ettikçe hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendimizi iyi hissediyoruz.

b-fit merkezleri sadece spor salonu değil, bir yaşam merkezidir. Biz öncelikle, sporun ne olduğunu, neden yapıldığını, yaşam kalitesini nasıl artırdığını anlatmayı kendimize görev ediniyoruz. Sadece zayıflama kaygısıyla sporun yapılmaması gerektiğini anlatıyoruz. Bilinçli bir spor kültürü inşa ediyoruz.

B-Fit Sistemi nedir?

b-fit, sadece kadınlara yönelik, 30 dakikalık istasyon çalışmaları yapmanızı sağlayan bir egzersiz sistemidir. b-fit istasyon çalışmaları kendi itme – çekme gücünüzle çalışan hidrolik ekipmanlar ve üzerinde kardiyo yapılan platformlardan oluşur.

b-fit sistemi interval egzersize dayanır. İnterval antrenman vücudu durdurmadan farklı sürelerde farklı kaslara yüklenmeler veren bir egzersiz çeşididir. Nabzın inişli çıkışlı bir ivmelenme izlediği bu sistemde ideal nabız aralığına ulaşılarak yağ yakımı konusunda başarılı sonuçlar elde edilir.

9 adet kendi itme ve çekme gücü ile çalışan hidrolik fitness ekipmanları ile vücudun temel kasları çalıştırılarak kuvvet kazanımı sağlanırken 9 adet ara istasyonda nabzı yükselten kardiyo egzersizler yapılır.

30 saniyelik sürelerde değişen istasyonlar arasında yapılan egzersiz programı ile hem kuvvette artış hem de kardiyovasküler sistemde güçlenme meydana gelir. Böylece minimum zamanda maksimum sonuç alınır.

“30 Dakika Kişinin Sağlığını Koruyabilmesi İçin En Uygun Süre”

Sisteme göre neden sadece 30 dakikalık egzersizler yapılıyor?

b-fit sisteminin 30 dakikalık egzersizleri uluslararası araştırmalara dayanıyor. Amerikan Sağlık Örgütü bir kişinin sağlıklı olup sağlıklı kalabilmesi için gerekli zamanı 30 dakika olarak belirledi. Bunun yanı sıra 1990’lı yıllardan beri “30 dakika” sihirli bir rakam olarak spor camiasını şekillendiriyor.

Amerika’da bulunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yapılan araştırmalar sonucu 30 dakikayı bir kişinin sağlığını koruyabilmesi ve hastalıkları daha iyi önleyebilmesi için en uygun sayı olarak öneriyor.

Uzmanlara göre haftada en az üç kere 30 dakikalık sporun faydaları saymakla bitmiyor. 30 dakikalık aerobik ve kas geliştirici sporun yararları arasında; kasların şeklinin ve kuvvetinin gelişmesi/artması, dayanıklılık artışı, yorgunluk azalması, performans yüksekliği, kemik yoğunluğunun korunması, kas ve eklem sakatlanmalarının önlenmesi, duruşun gelişmesi ve kan dolaşımının kolaylaşması bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra erken ölüm riskini azaltmak, diyabet, yüksek tansiyon ve kanser riskini azaltmak, kronik kalp hastalığı riskini azaltmak, ideal kilonuzu korumak, sağlıklı kemiklere, kaslara ve eklemlere sahip olmak, depresyon ve endişeyi azaltmak, genel olarak daha iyi bir psikolojik yapıya sahip olmak da düzenli yapılan 30 dakikalık egzersizin sağladığı yararlar arasında sayılıyor.

Tabii tüm bu sonuçları elde edebilmek için egzersizi yapan kişilerin sağlıklı yaşama disiplini de edinmesi çok önemli. Egzersizlerin düzenli ve sık yapılıyor olmasının yanı sıra beslenme alışkanlıklarının da değiştirilmesi ve sağlıklı besinlerin tercih edilmesi gerekiyor.

B-Fit Spor ve Yaşam Merkezleri’nde beslenme danışmanlığı hizmeti veriyor musunuz?

Sağlıklı bir bedene kavuşmak için başarının sırrı spor yapmanın yanı sıra doğru beslenmeyi öğrenmekten geçer. b-fit merkezlerinde her ay yapılan sağlıklı beslenme seminerlerinde diyetisyenlerimiz sağlıklı beslenme hakkında üyelerimizin sorularını cevaplıyor. Medyada ya da sosyal çevremizde beslenme konusunda çok büyük bir bilgi kirliliği bulunuyor. Uzmanlarla kadınları bir araya getirerek bu bilgi kirliliğinin de önüne geçiyoruz.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.