Bal Cilde Nasıl Sürülür: Tüylenme Yapar mı?

Bal Cilde Nasıl Sürülür?

Kahvaltıların vazgeçilmezi bal, besin değerinin yanı sıra cilt için de önemli bir rol oynuyor. Sağlık açısından birçok faydası olan bal, cilt için kullanıldığında da harikalar yaratıyor. Tüm mevsimlerde tüketilebilen bal, içerisinde birçok mineral ve vitamin barındırıyor. İçerisinde bulunan bu maddeler sayesinde, derideki pürüzlü alan kolaylıkla iyileşiyor, kırışıklıklar önlenebiliyor. Cildinizin daha parlak olmasını istiyorsanız, balı ince bir tabaka halinde sürmelisiniz.  Balı ayrıca nemlendirici olarak ta kullanmak mümkün.

Balın Cilde Faydaları Nelerdir

Bal, sivilceli ve akneli ciltlerde ise bu problemlere bağlı olan izlerin azalmasına yardımcı olur. Anti-aging niteliğinde olan bal kırışıklar, kaz ayakları gibi problemler için de son derece faydalıdır. Ayrıca kolajen desteği sağlar. Güneşin oluşturduğu lekeler için düzenli olarak kullanıldığında ciltte ciddi farklılıklar görmek mümkün olur. Ölü deri için peeling görevi yapar. Cildin onarımına katkı sağlayan bal, yeni hücrelerin de oluşmasını sağlar. Gözenekleri temizler, siyah nokta oluşumunu önler.

Bal Tüylenme Yapar mı?

Balı isteyen her cilt tipi kullanabilir. Hastalıklara da deva olan bal, mantar, egzama ve sedef hastalığının tedavisinde de büyük rol oynar. Bal tüylenme yapmaz, bu sizi korkutmasın. Sadece yapay tatlandırıcı bulunan ballar bu sorunu ortaya çıkartabilir.

Bal ciltte bakım için uygulandığında ciltte 5-10 dakika kalmalıdır. Maskelerde süre 30 dakikaya kadar çıkabilir. Haftada 1-2 kez bal uygulaması yapmak idealdir. Birçok kozmetik firmasının balın müthiş faydasını ürünlerinde kullandığını görmekteyiz. Bala alerjisi olanlar cilde de uygulamamalıdır.

Bal ayrıca içeriğindeki nemlendirici özelliği ile kurumuş ve çatlamış elleri yumuşatır.Doğal bir makyaj temizleme ürünü olan bal Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı ile birleştirildiğinde makyaj artıklarını temizler.

Tabii balı tedavi olarak kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta balın hakiki olmasıdır. Özellikle çiçek balı cilt için kullanımda yararlıdır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.