Bebeğinizin Gelişim Anahtarı: Dış Dünya ile Tanışmak

Bebeğinizin Gelişim Anahtarı: Dış Dünya ile Tanışmak

Bebekler gelişmekte olan bir bağışıklık sistemi ile dünyaya gelirler. Bebeğinizin bu hızlı gelişim döneminde her ebeveyn gibi siz de onu hayata hazırlamak istiyorsunuz.

Aslında bebeğinizin gelişimini desteklemenizi kolaylaştıran bir anahtar var: Bebeğinizi dış dünya ile tanıştırmak.

Bebekler Fazla Korunaklı Bir Ortamda Büyütülmemeli

Bebeğiniz merak duygusu ile dünyaya gelir. Merak duygusu onu sürekli yeni şeyler keşfetmek için teşvik eder. Bebeğinizin keşfederek hayatı tanıması için ona gerekli özgürlük alanını tanımalısınız. Farklı insanlar, ortamlar, hayvanlar ve bitkiler keşfetmesine izin verebilirsiniz. Yeni yeni tanıştığı dış dünyaya elleri ile dokunmasına ve yeni deneyimlerin heyecanını tatmasına izin verebilirsiniz.

Gelin bebeğinizin dış dünya ile tanıştırmanızın onun gelişimi üzerindeki etkilerini 3 başlıkta inceleyelim:

1.Onun özgüvenini geliştirin

Bebeğiniz dış dünyayı keşfederken yeni nesneler ile tanışır. Onlar hakkında bilgi edinir ve nasıl işlediğini anlamaya çalışır. Siz de onun çimler üzerine basmasına, ayaklarının altında farklı bir doku hissetmesine izin verin. Eğilip çimlere dokunsun, kokuları ile tanışsın. Çime basmanın zararsız bir şey olduğunu keşfetmesine izin verin. Bu şekilde bebeğiniz özgüven kazanır. Dış dünya ile tanışarak sorunlara kendi çözümlerini üretmeyi öğrenir.

2.Duygusal bağışıklık geliştirmesine izin verin

Duygusal bağışıklığın temelinde ise esneklik ve zorluklara dirençten söz edebiliriz. Bebeğinizin duygusal bağışıklığını desteklemek için en iyi yol onu dış dünyayla tanıştırmak ve keşfetmesine izin vermektir. Dış dünya ile tanışırken etrafı keşfedecektir. Kimi zaman düşecektir. Onu kendi kendine ayağa kalkması için teşvik edin. Bunlar bebeğinizin duygusal bağışıklığını desteklemek için atacağınız ilk tohumlardır.

3.Bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olun

Bebeklerinin hasta olabilecekleri korkusu, bebeklerini dış dünya ile tanıştırma konusunda ebeveynleri tereddüte düşürebilir. Ebeveynler, bebekleri kalabalık ortamlara sokmaktan çekinebilir, kışın ev içerisinde tutabilir veya doğa ile teması engelleyebilir. Fakat bebekler, bağışıklık sisteminin gelişmesi için mikrop ve bakterilere de ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişimi için dış dünya ile tanıştırmak çok önemlidir. Doğada bu bakteriler ve mikroplar ile karşılaşabilir ve bağışıklık sistemi desteklenir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.