Cilt Lekeleri İçin En Etkili Yöntemler ve Öneriler

Cilt lekeleri pek çoğumuzun en büyük problemlerinden biri ve onlardan kurtulmak için hep yeni yöntemler arıyoruz. Pürüzsüz ve eşit renkteki bir cilde sahip olmak hepimizin hayali olsa da çeşitli sebeplerle maalesef ki cildimizde lekelenmeler oluşuyor. Ciltte ki lekeler cilde rengini veren melanin pigmentinin bir bölge de yoğunlaşmasıyla oluşur. Bunun sebeplerinin başında da genetik yatkınlık ve güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak gelir. Önlem alınmadığı takdirde güneş ışınları var olan lekelerin daha da belirgin hale gelmesine ve derinleşmesine yol açacaktır. Gebelik, doğum kontrol hapları gibi birtakım ilaçlar, kozmetikler, akneler, sir ağda, lazer epilasyon, yaşa bağlı nedenler, beslenme ve yaşam tarzı da cilt lekelerinin sebepleri arasında sayabilir.

cilt lekeleri için en etkili yöntemler
cilt lekeleri için en etkili yöntemler

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Cilt lekelerinin tedavisinde tespit edilmesi gereken ilk şey lekenin derinliği ve nedenidir. Etkili bir sonuç için lekenin derinliğine göre bir tedavi uygulanmalıdır. Bu süreçte bir dermatologdan yardım almanız faydalı olacaktır.

Yüzeysel olan cilt lekeleri için leke açıcı kremlerden faydalanabilirsiniz. Bu kremleri tercih ederken güvenilir ve dermatolojik markaları tercih etmeniz cildiniz için oldukça önem taşımaktadır. Eczanelerden tedarik edebileceğiniz Madecassol gibi cilt yenileme özelliği olan, Bepanthen gibi cilt onarıcı krem ve merhemlerden faydalanabilirsiniz. Bu merhemleri karıştırabilir içerisine E vitamini de ekleyebilirsiniz. Eczacınızdan ve dermatoloğunuzdan alacağınız destekle hazırlayacağınız bu gibi karışımlar cildinizin yenilenmesi ve onarılması için etkili olacaktır ama yine de bir uzmana danışmanız ve bu kremlerin cildinize uygun olum olmadığını tespit etmeyi asla gözden kaçırmamalısınız.

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Maske

Lekenin derinliğine uygun hazırlanmış peelingler de cilt lekelerinizin onarılmasında etkili yöntemlerden biridir. Güzellik merkezlerinde uzmanlar tarafından uygulanabileceği gibi evde kendi hazırladığınız peelingleri de uygulayabilirsiniz. Limon suyu, karbonat, pirinç, patates gibi cilt lekelerini açan doğal ürünlerle hazırlayacağınız maske ve peelinglerden faydalanabilirsiniz.

Cilt Lekelerinden Lazerle Kurtulma

Uzmanlar tarafından uygulanacak uygun lazer tedavileri de derin cilt lekelerinde oldukça etkili kalıcı yöntemlerdendir. Hemen hemen her leke türüne uygulanabilmektedir. Tedavi sırasında ve sonrasında cilde iyi bakılmalıdır. Cilt işlem gördüğü için lekelenmeye daha yatkın olacaktır. Bu sebeple güneş ışınlarından korunmak adına yaz-kış uygun güneş kremleri kullanılmalı ve tedavi sonbahar-kış aylarında yapılmalıdır.

Uzman eller tarafından uygulanan PRP (Platelet Rich Plazma) yöntemi de leke tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu tedavi modelinde sizden alınan kan özel yöntemlerle işlemden geçirilerek tekrar size enjekte edilir ve lekeli ve ya yaralı bölgede onarım sağlar. Etkili bir yöntem olmakla berber sizden alınan kan yine size nakledildiği için risk taşımadığı uzmanlar tarafından söyleniyor.

Cilt lekeleri için etkili pek çok yöntem olsa da bizler o lekeler oluşmadan önlemlerimizi almalıyız. Bunun için güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmaktan kaçınmak önemli bir adımdır. Güneş koruyucu kremler her yaştan birey tarafından yaz-kış kullanılmalıdır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.