Düğün Dansı Nedir? Düğün Dansı Eğitimi

En mutlu gününüzde, düğününüzde edeceğiniz dans size unutulmaz bir hatıra olacaktır.  Academia Del Tango İstanbul Yöneticisi Bentürk İybar düğün dansı hakkında bilgiler verdi…

Dans etmenin hem duygusal hem fiziksel açıdan birçok faydası bulunuyor. Seçilen dans tipine de bağlı olarak dans etmenin fiziksel faydalarını; kardiovasküler sistemimizin iyileşmesi, kas kütlemizdeki çeviklik ve esnekliğin, vücut farkındalığımızın artması, kemiklerimizin güçlenmesi, oteoporoz riskinin düşürülmesi yanı sıra bazı hastalıklara destek tedavi olması olarak sayabiliriz. Her şeyden önce dans etmek eğlencelidir.

Dans etmeye karar verdim, peki sonraki adımım ne olmalıdır?

Dans etmeye karar verdikten hangi dansı seçeceğinize karar vermelisiniz. Tango, folklor, bale, jazz vb. türlerden seçiminizi özellikle ihtiyacınıza ve zevkinize göre gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Dans tiplerini koreografik ve doğaçlama olarak basitçe ikiye ayırabiliriz. Koreografik danslar bir çiftin önceden beğendikleri bir parçayı seçerek bu şarkıyla ve çift ile uyumlu özel olarak yazılmış dans hareketlerinden oluşur. Kısa zamanda bir şarkıyı oldukça iyi dans etmek isteyenlerin ve öğrenilmesinin sadece 4-5 ders aldığı bu dansın en güzel örneği düğün dansıdır. Doğaçlama danslarda ise çift istedikleri herhangi bir şarkı ile dans edebilecek kadar bir dans çeşidinde uzmanlaşmış olması gerekiyor ki bu süreç yaklaşık 3 ay sürer.

Düğün dansı nedir?

Düğün demek kutlama demektir. Kutlamanın en güzel yolu ise dans etmekten geçer. Dünya’da en çok tercih edilen düğün dansı çeşidi aşkın dansı olan Arjantin Tango’dur. Hiç dans tecrübeniz olmadan sadece 4 ders alarak en güzel gününüze eşsiz bir renk katabilirsiniz.

Hiç dans etmedim ve yetenekli olduğumu düşünmüyorum. Düğünümde tango yapma şansım var mı?

Öğreneceğiniz dans için 5-6 yaşlarından itibaren dans eğitimi almanıza gerek yok. Tüm sosyal danslara 7 ‘den 70’e herhangi bir zamanda başlayabilir ve kısa zamanda öğrenebilirsiniz. Ayrıca, daha önce hiç dans etmemiş olmanız ve dans tecrübenizin olmaması Arjantin Tango’yu öğrenmenizi zorlaştırmaz. Son olarak, kendinize güvenin.

Düğün dansı yapmayı çok istiyorum ama eşim istemiyor…

Karşılaştığımız sorunlardan birisi… Eşi istediği için başlayan ve senelerce dans eden o kadar çok kişi var ki… Birbirini seven iki insanın o beş dakikayı paylaşması ve beraberce ortaya bir şey koyması gerçekten eşsiz bir deneyim. Ayrıca dersler de çok eğlenceli geçiyor. Dans etmeyi sevmek ve sevdirmek için okulumuza bir kere gelerek denemeniz yeterli olacaktır.

Düğün dansı almaya karar verdik, şimdi ne yapacağız?

Dans etmeye başlamanın en pratik yolu etrafınızdaki dans okullarını araştırmaktır. Başlayacağınız okul ve öğretmenler, dans hayatınızı etkileyecek en önemli kriterlerdendir. Alacağınız eğitimin kalitesi eğitmenlerin kalitesi ile doğru orantılı olacaktır. Özellikle internette bulunan şovlarını izlemenizi öneriyoruz. Örneğin; Youtube’a girip Utku Küley, Selçuk Atalay yazıp bizlerin şovlarını izleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Düğün dansı ücretleri ne kadardır?

Düğün dansı eğitim ücreti 4 ders için 600-1000 TL arasında değişmektedir.

Dünya’daki ve Türkiye’deki tango hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tango sözcüğünün dilbilimde kesin bir kökeni yoktur. “tango” adının, Afrika tamtamlarının çıkardığı “tan-go” seslerinden ya da Latince dokunmak anlamına gelen “tangere” fiilinden türediği sanılmaktadır. İstanbul tam bir tango başkentidir. Binin üzerinde aktif dansçısı ile Avrupa’da en çok tango severi barındıran 5 şehirden birisidir. Diğer büyük tango şehirleri Moskova, Berlin, Paris ve Roma’dır.

Dansı Uzmanından Öğrenin

Academia Del Tango İstanbul, Avrupa’nın önde gelen tango okullarından biri olarak 6 sene önce kuruldu. Şu anda Mecidiyeköy’de Türkiye’nin en büyük tango stüdyosunda eğitim veriyoruz. Okulumuzun sahibi ve baş eğitmeni Utku Küley, Türkiye Dans Federasyonu lisanlı eğitmenidir. Ayrıca 2009 A Klasman Türkiye şampiyonudur. 2009 yılında dünyanın yaşayan en büyük tango dansçılarından Sebastian Arce’nin yanında Buenos Aires’te asistanlık yapmıştır ve süreçte özel tango üniversitesi olan El Nacionel Del Tango Buenos Aires’te özel burslu eğitim almıştır.

Telefon: 0535 303 43 93

Adres: Büyükdere Cad. Alba İş Merkezi No: 67/71 Mecidiyeköy – İstanbul

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.