En Etkili Sakinleştirici Bitki Çayları Hangileri ve Nasıl Kullanılırlar?

Sakinleştirici Etkiye Sahip Bitki Çayları Hangileridir?

Yüz yıllardır süregelen alternatif tip hayatımızın büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Bitki çayının önemi ise asla küçümsenemez. Herhangi bir sinir ve stres anında ilaçlara sarılmak yerine doğal bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Bu size sıra dışı gelebilir. Fakat faydasını görünce sizde hayatınızın bir parçası haline getireceksiniz. Şimdi gelin hep birlikte bu çaylar nelermiş bakalım…

Bu arada sakinleştirici çayları tanıtmadan önce bir dip not düşmekte fayda var. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız hekiminize danışıp bu çayları içmelisiniz.

Sakinleştirici Melisa Çayının Faydaları

melisa çayı sakinleştirici çay
melisa çayı sakinleştirici çay

Melisa çayı sakinleştirici çaylar arsında en çok tutulan bitki çayıdır. Depresyona karşı çok güçlü bir kalkan görevi görür. Sizi dirençli ve sakin tutar. Sağlıklı bir bireyin günde iki veya üç bardak içmesinde hiçbir sakınca yoktur. Hazırlanışı ise oldukça basittir. Orta boy bir kupamıza sıcak suyu ilave edin ve içerisine de bir buçuk iki çay kaşığı kuru melisa atıp 12 ile 15 dakika arası bekleyin. Daha sonra içime hazır olacaktır.

Sakinleştirici Lavanta Çayı

sakinleştirici lavanta çayı
sakinleştirici lavanta çayı

Lavanta çayı sakinleştirir mi? Lavanta denilince akla ilk uyku problemi yok eden bitki çayı olarak bilinmesi gelir. Günde iki ya da üç bardak içilmesinde bir sakınca yoktur. Kaygı ve stres giderici özelliğiyle de oldukça ön plandadır. Oldukça tercih edilen bir bitki çayı çeşididir.

Sibirya Ginsengi Çayı

sibirya ginsengi çayı
sibirya ginsengi çayı

Ülkemizde her ne kadar çok bilinmese de oldukça sakinleştirici özelliğe sahip bir bitki çayıdır. Sadece sakinleştirmekle kalmayıp kaygı giderici özelliğe de sahiptir. Bir bilinmeyen diğer özelliği ise iştah açma konusundaki marifetidir. Bu özelliğinden ötürü kilo olmak isteyen bireyler gün aşırı tüketmektedirler.

Meyan kökü Çayı Nasıl İçilir?

sakinleştirici meyan kökü çayı
sakinleştirici meyan kökü çayı

Meyan kökü doğası gereği özünde antidepresan özelliği içermektedir. Manik depresif olarak ruhsal sıkıntı yaşayanlar bu sıkıntılarından kurtulmak adına günde en az iki bardak bu çayı tüketmektedirler.

Ada Çayı Sakinleştirir mi? Neye İyi Gelir?

adaçayı sakinleştirici
adaçayı sakinleştirici

Sakinleştirici bitki çayları denilince akla şüphesiz ilk ada çayı gelmektedir. Ada çayını diğer sakinleştirici çaylardan ayıran bazı özellikler vardır. Bunlar sindirim sistemini düzenlenmesi ve vücut direncini arttırarak sağlıklı bir kış geçirmenize yardımcı olur. Bir diğer artı özelliği ise antioksidan özelliği taşıması ve vücudu temizlemesidir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.