Fazla Kilolardan ve Hastalıklardan Kurtulun

Büyük sağlık problemlerinin oluşmasının başında yer alan aşırı kilo bütün insanlara zarar verir. Her konuda kötü sonuçlara neden olan fazla kilo uzak durmamız gereken durumdur. Bu yüzden hangi yaşta olmamızı önemsemeden aşırı kilolardan uzak durarak sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışmalıyız.

Sağlıklı olmanın birinci şartı aşırı yemeye dikkat ederek fazla kilo alınımını önlemektir. Bunun aksine çok zayıf olmak da hastalıklara çabucak yakalanmanın başka bir yoludur. Bunları yaşamamak için kilomuzu daha ideal hale getirmekte fayda olacaktır. Kilonuzun ideal olmadığını düşünüyorsanız bunun için yapmanız gereken diyetisyeniniz ile görüşerek diyet programı ile ne aşırı kilolu ne de aşırı zayıf olmanızı engelleyecektir.

Hastalıkların En Büyük Nedeni Aşırı Kilo

Günümüzde çokça duyduğumuz hastalıklardan biri de diyabet gibi kilo problemi olan hastalıkların sebebiyeti olmaktadır. Bu konuda yardım alarak kilonuzu kontrol altına alarak hastalıklara yol açmayı önleyebiliriz. Vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışması kan değerlerimiz düzenli bir şekilde çalışmasıyla olmaktadır. Kan değerlerin bozulmasına neden olan en büyük etkenler de beslenme biçimi ve soyaçekimi denilen bir faktördür. Bunlar göz önüne alarak kan kolesterolünü düzeltmek için önemlidir. Soya çekiminin diğer adına heredite adını almaktadır. Bu herediteyi düzenlemek bizim elimizde olmadığı için sağlıklı beslenmeyi düzenlemek bizim elimizde olduğu için tercih edebiliriz. Bu şekilde sağlığımızı koruyarak daha güzel ve mutlu bir yaşam sürmek mümkün olabilir.

Sağlıklı Zayıflama Nedir ve Yapılması Gerenler Neler

Zararlı Fast-Foodlardan Uzak Durun

Bildiğimiz gibi kiloya neden olan ve vücudumuzun tamamen sağlıksız olmasını sağlayan en büyük sorun fast-food yemeklerdir. Dışarıdan hazır olarak aldığımız bu zararlı yiyecekler vücudumuzun en büyük düşmanınızdır. Bunun için yemeklerimizi genellikle buharda veya yapışmaz tavalar yardımıyla pişirmenizde büyük fayda vardır. Ve yediğimiz besinlerin sadece hayvansal ya da sadece sebze olmasındansa ikisini aynı seviyede tüketmek daha doğru olacaktır. Pişireceğimiz yemeklerin daha az yağlı olması en büyük etkenlerdendir. Aşırı yağ oranı vücuda büyük ölçüde zarar verdiği için günlük yağ alım oranını düşürerek daha sağlıklı bir durum oluşturmak mümkündür. Bu konuda dikkat etmesi gereken bir şey de kullanacağımız yağ cinsidir. Daha sağlıklı olmasıyla bilinene zeytinyağı her zaman için tercih edilmesinde fayda görülen bir yağdır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.