5 Aralık Kadın Hakları Günü

Kadınların da istedikleri alanlara katılım sağlamaları, potansiyellerinin, birikimlerinin ve enerjilerinin farkında olup bunu yansıtabilmeleri temel hedeftir. Bu sebeple dünya genelinde birçok kurum ve kuruluş da kadınların karşılaştığı sorunlar ve yapılan ayrımcılıkların giderilmesi için çalışmalar yürütüyor, etkinlikler düzenliyor.

Kadına tanınan hakların resmileşmesinin en önemli adımlarından birisi de Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’nin yayınlanmasıdır. Bu bildirge, Fransız yazar Olympe de Gouges tarafından Eylül 1791’de Fransız Millet Meclisinin yasa çıkarması amacı ile sunulmuştur.  Yayınlanan bildirgede; kadınların politik, hukuki ve sosyal alanda eşit kılınması gerektiğinden bahsedilmiş. Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’nin tarihi önemi ise ilk evrensel insan hakları bildirgesi olmasından kaynaklanmış.
 
Bizler de Türk toplumunun gelişip yükselmesinde büyük katkısı olan ve Cumhuriyetin kuruluşundan önce ve sonra başarılarıyla tarihe geçen kadınlarımızı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların akıl ve deneyimlerinden yararlanmadan yarınlara güvenle bakmanın mümkün olamayacağını düşünüyor; ülkemizde ve tüm dünyada hakları için savaş veren, şiddet gören ama yine de yılmayan kadınlarımızın yanında olduğumuzu 5 Aralık Kadın Hakları Günü vesilesi ile bir kez daha tekrarlıyoruz…

 
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.