Anadolu Selçuklu Dönemine Ait Kıyafetler Dünyaya Tanıtılacak

Sinop, Amasya ve Kızılırmak Deltası’nda Anadolu Selçukluların yaşam biçimleri örnek alınarak gerçekleştirilen çekimlerin yer aldığı koleksiyonun, Türkçe ve İngilizce kataloglarla tüm dünyaya tanıtılması amaçlanıyor.

Samsun Olgunlaşma Enstitüsü, Anadolu Selçuklu Devleti’nin kıyafetlerden oluşan koleksiyonunu ortaya çıkarmak amacıyla Sivas, Sinop, Amasya, Kayseri ve Konya gibi devlet için önem arz eden şehirlerde araştırma yaparak yüzyıllar öncesine ait giysilerdeki motifleri belirledi. Motifler, alanında usta olan 60 öğreticinin 2 yıllık çalışması sonucunda kıyafetlere uyarlandı. Ağırlıklı olarak taş ve ağaç oymalı motifler kullanıldı.
 

selçuklu koleksiyon

Motiflerin ortaya çıkarılması için saha çalışması yaptıklarını anlatan Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Fatma Bayram Arslan, “Taş ve ağaç oymalarda bulduğumuz motifleri kıyafetlere uyarladık. Ayrıca Anadolu Selçuklu’nun çini ve minyatür desenlerde kullandığı motifleri de kıyafetlere uyarladık. 2 yıllık çalışma sonucunda 33 kıyafet diktik. Bunların 23’ü kadın, 11’i de erkeklerin giydiği kıyafetlerden oluşuyor. Ayrıca kız ve erkek çocuk sultan kıyafetini de diktik.” dedi. Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Anadolu Selçuklu kıyafetleri üzerine çalışmaya 2014 yılında başladıklarını söyledi.
 

selçuklu koleksiyonu

Anadolu Selçuklu kıyafetleri için hazırlanan koleksiyondan bir de katalog hazırlamak istediklerini dile getiren Arslan, “Bölgedeki tarihi ve doğal mekânlarda mankenlerle çekimler yaptık. Bu koleksiyon sadece bölgemizi değil ülkemizi dünyada temsil etmeye aday. Öncelikle koleksiyonun tanıtımı için defile düzenleyip herkese tanıtacağız. Türkçe ve İngilizce kataloglar hazırlayarak Anadolu Selçuklu’nun kıyafetlerini dünyaya hem görsel hem de yazılı olarak anlatacağız.” dedi.

Arslan, koleksiyonda en fazla kullanılan motiflerin bitki ve hayvan motifleri olduğuna dikkati çekerek, “Çalışmada Anadolu Selçuklularının bilimle çok fazla uğraştığını gördük. Biz de onların bilimsel çalışmalarından esinlenmeye çalıştık. Gök ve tıp bilimiyle ilgilenmişler, bunu eserlerimize yansıtmaya gayret ettik.” diyerek konu ile ilgili bilgileri aktardı.
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.