Her Devrin Modacısı: Pierre BALMAİN

– Stil sahibi, giydiği her kıyafetle dikkatleri üzerine toplayan bir anne ve kostüm tasarımcısı bir babanın oğlu olan Pierre Balmain, 18 Mayıs 1914 yılında Fransa Saint Jean de Maurienne’de dünyaya gözlerini açar.

balmain dünya markasının tarihi

– En büyük ilham kaynağı, babasının arşivlerinde bulunan XVI. Louis döneminin kostümleri olan Balmain, işe 8 yaşından itibaren kumaş parçaları biriktirerek, önce oyuncak bebeklere daha sonra da kuzenleri ve arkadaşları için elbise dikerek başlar.

balmain dünya markasının tarihi

– Güzel sanatlardan mezun olduktan sonra bir süre modelist olarak çalışan Balmain, annesinin isteği üzerine mimarlık eğitimi de almaya başlar ve bu süre boyunca modanın sadece sanat değil, bir ekonomi olgusu olduğuna da karar verir.

balmain dünya markasının tarihi

– O dönemde Paris’in en ünlü modacıları olan Coco Chanel, Elsa Schiaparelli ve Jeanne Lanvin gibi birçok modacıdan etkilenir. Tiyatro yazarı Jean Soyeux ile babası gibi tiyatro kostümleri üzerine çalışmaya başlar. Kostümlerinde yaşadığı büyük başarı ile ‘Lida Gazetesi’ne konu olur ve ardından Robert Piguet ile çalışmaya başlar.

balmain dünya markasının tarihi

– 1934 yılında sofistike, rahat ve zarif bir çizgiye sahip olan Balmain, moda illüstratörü olarak çalışmaya devam eder. Bu dönemde Yunan Prensi George ile evlenecek olan Prenses Marina ve kardeşi Prens Galles, Balmain’den kendilerine özel çizimler yapmasını isterler. Ve 5 yıl boyunca Pierre onlara özel çizim yapar.

balmain dünya markasının tarihi

– 1945 yılında kendi modaevini açan Balmain, başta müşteri bulmakta sıkıntı çekse de ‘La folle Chaillot’ oyununun kostümlerini tasarlayarak tekrar yükselişe geçer. Telefon numaralarından esinlenerek adını koyduğu ve ikonlaşan ‘Elysees 64 83’ parfümü ile de moda dünyasında bir ilki başlatır.

balmain dünya markasının tarihi

– Balmain, tasarım anlamında istediği çizgiye ulaşıp mimarlığı ve dikiş tekniği arasında kuvvetli bir bağ kurar. Kumaşlarında da pilise ve pili teknik sistemleri kullanmaya başlar. Ardından 27 Mart 1946’da sunduğu Sonbahar-Kış koleksiyonuyla büyük kaplar, jüponlar, dantel ve tüllerle kabartılmış etekler, mini buluzlar ve mücevher tasarımları ile büyük ses getirir.

balmain dünya markasının tarihi

– 1947 yılında ‘Jolie Madame’ adını verdiği ikinci parfümünü moda dünyasına sunmuş ve bu parfümü ile sektörde büyük ilgi uyandırmıştır.

balmain dünya markasının tarihi

– Moda eleştirmenleri; basit yeşil, kahverengi, kırmızı ve lavanta kumaşların yanı sıra kıyafetlerin rafine edilmiş çizgilerinden çok etkilenir. 1949 yılında Fransız moda basını, haute couture üçlüsü olarak Dior, Jacques Fath ve Pierre Balmain’i gösterir.

balmain dünya markasının tarihi

– 1962 yılında ‘Glasgov’ adını verdiği ekoseli kumaşlarla kalça hizasında biten ceket, kalın kemer, düz dar etek ve eldiven kombiniyle oluşturduğu silüet; bir dönem boyunca kadınların tarzında belirleyici olur.

balmain dünya markasının tarihi

– Artık Balmain vücut postürünü çok iyi bilen ve nerede ne yapması gerektiğini iyi bilen bir tasarımcıdır. 1970’li yıllarda Balmain’in oluşturduğu kadın silüetler; kadınları daha elegant, zarif ve uzun göstermeye başlar. Bu sebeple de özellikle New York, Singapur, İran, Libya, Afganistan ve Brezilya’nın jet set aileleri ve kraliyet üyeleri, tasarımcının kıyafetlerini giyebilmek için Fransa’ya seyahat ederler.

balmain dünya markasının tarihi

– Tasarımcı, 1980’li yıllarda oluşturduğu maskülen çizgiyle yine dikkatleri üzerine toplamış ve dönemin en ünlü sopranosu Maria Callas, Prenses Lobkowichz, Charlotte Gainsbourg’a özel gardıroplar hazırlamaya devam etmiştir.

balmain dünya markasının tarihi

– Pierre Balmain 1982’de öldükten sonra, tasarımcının 1951’den beri asistanlığını yapan Danimarkalı tasarımcı Erik Mortensen, 1990’a kadar şirketin haute couture çizgisini daha da yükseğe çıkartır. Mortensen, markanın çizgisini korur ve Pierre Balmain’in mirasına sahip çıkar.

balmain dünya markasının tarihi

– Christophe Decarnin, Şubat 2006’da Balmain kadının hazır giyim hattını devraldı. Kentin etkisi, zengin ve zarafete olan ilgisi ile Christophe Decarnin; artık markanın dna’sına derinlemesine nüfuz eden, şık olduğu kadar asi rock and roll genini de tanıttı.

balmain dünya markasının tarihi

 

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.