İştahsız Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Anneler, çocuğunun gerekli besini alamamasına mı üzülsün, yemek seçtiği için mi üzülsün ?

Çocuğun dikkatini dağıtıp yemek yemesini sağlamak için genelde ilk başvurulan yöntem maalesef televizyon karşısında yemek yedirmek. Çocuğa yemek kültürünü öğretmenin ilk şartı aileyle birlikte sofraya oturtmakdır.

Yemek yemek bir çeşit oyun değildir. Çocuğa öğretilmesi gereken ilk kurallardan biri yemeğin yemek masasında yenileceğini öğretmektir. Genelde çocukların ellerine sussunlar diye tutuşturulan abur cuburlar yapılan diğer hata ve yanlışlardan biridir. Bunun en kestirme yolu eve bu tür yiyecekleri sokmamaktan geçiyor.

Buzdolabında hep sağlıklı besinler bulundurup belki göz önüne meyve tabakları ya da atıştırmalık salatalık, havuç gibi sebzeleri koyarak, çocuğun sağlıksız yiyecekleri arzu etmesi engellenmiş olunur. Bütün çocuklar anne babalarıyla birlikte aynı masada olmaya ve onlarla birlikte yemek yemeyi sever. Yemeği masaya koyarak ve bir ısırık alıp tadına bakması için onu özendirip çocuğun kendi haline bırakılması sayesinde istenilen neticeye ulaşılmış olunacaktır. Çocuklar yemeği sevince olumlu, sevmeyince olumsuz tepki gösterilmemesi gerektiği beslenme uzmanlarının diğer tavsiyelerinden biridir. Anneler ve babalar abartılı tepkilerden uzak durmalıdırlar. 
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.