Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopozla birlikte doğurganlık bitmesine rağmen cinsel hayat normal olarak devam etmektedir. Ancak bu dönemde yaşanan hormonal değişimler bazı belirtilere neden olur. Ataklar halinde olan sıcak basması ve gece terlemeleri menopozun en yaygın belirtileridir.

Sıcak Basması: Menopoz sürecinde ortaya çıkan sıcak basması, vücut genelini etkisi altına alan bir durumdur. Bu ataklar genellikle aniden ortaya çıkar ama geçicidir. Şiddeti kişiden kişiye göre de değişebilir. Sıcak basması vücudun düşen östrojen hormonuna verdiği bir tepkidir.

Gece Terlemeleri: Gündüz saatlerinde de yaşanabilen terleme sorunu gece uyku sırasında daha fazla miktarda yaşanabilmektedir. Gece yaşanan terleme sorunu kadınlarda stres düzeyini arttırırken bunaltı ve sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir.

Halsizlik: Menopoz döneminde halsizlik sorunu da bu sürecin en önemli belirtileri arasındadır. Sinirlilik ile birlikte yaşanan halsizlik durumu vücutta değişen hormonal seviyelerin doğal bir sonucudur.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.