Rahatlamanızı Sağlayacak En İyi Şarkılar

Neyse ki işte, okulda ya da özel yaşamınızda stres yaptığınız zaman, sakinleşmenize yardımcı olacak birden fazla seçenek bulunuyor.

Bu seçeneklerden belki de en keyiflisi, sakinleşmenize yardımcı olacak müzikler dinlemek. Peki, uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucu belirlenen, dünya üzerindeki en rahatlatıcı müzikleri duydunuz mu?
Ses terapisi, uzun zamandır rahatlama ve sağlık adına başvurulan popüler yöntemlerden biri. Geçmiş zamanlardaki ilkel insanlar bile, iyiliklerine ve sağlıklarına katkıda bulunduğuna inandıkları için yıllar boyu şekil değiştirerek müziğin gücünden yararlanmışlar.

Araştırmayı yapan şirket, katılımcılara farklı şarkılar dinlettirip katılımcıların beyin aktivitelerinin yanı sıra kalp atış hızı, kan basıncı ve nefes sayesinde psikolojik durumları da ölçüyor. Ve Mindlab International’dan Dr. David Lewis-Hodgson, rahatlama durumuna olumlu katkı sağlayan en etkili şarkıları bu sayede test ediyor.

En İyi Sakinleştiren Şarkı: Weightless
Araştırmanın sonucunda ‘Weightless’ adlı şarkı, katılımcıların %65’inin genel endişesini düşürüyor ve kalan %35’inin de olağan psikolojik dinginlik oranlarını düşürüyor. Marconi Union grubunun şarkısı hakkındaki önemli olan nokta ise, şarkıyı oluşturmak için grubun ses terapistleriyle birlikte çalışmış olması. Şarkıdaki ritimler ve bass hatları özenle düzenlenmiş olup şarkı; kan basıncını ve stres hormonu kortizolunu düşürmeyi hedefliyor.
Hindistan’ın Bangalore şehrinde bulunan BMD College of Engineering şirketi tarafından yapılan araştırma ise, dakikadaki vuruş sayısı (BPM) 60 olan bir şarkı dinlemenin, önemli ölçüde stresi azaltıp fiziksel rahatlama hissini artırdığını belirtiyor.

Müzik; mailler, toplantılar, teslim süreleri, randevular nedeniyle yükselen stres seviyenizi ve artan endişe, bitkinlik halini ortadan kaldırıp olumlu ruh haline sahip olmanın en kolay yolu olarak görülüyor.   
Listenin en üstünde Weightless adlı şarkının yer alması ile ilgini Dr. Lewis-Hodgson, ‘‘Weightless çok etkiliydi, bu şarkıyı dinledikten sonra birçok kişinin uykusu bile geldi. Bu yüzden özellikle araç kullanırken bu şarkının dinlenmesi çok tehlikeli olabilir.’’ diyor.

İşte listede yer alan ve sakinleştirici etkisi bulunan diğer şarkılar:

– Electra, Airstream

– Mellomaniac ( Chill Out Mix), DJ Shah
 
– Watermark, Enya
 
– Strawberry Swing, Coldplay
 
– Please Don’t Go, Barcelona

– Pue Shores, All Saints
 
– Someone Like You, Adele
 
– Canzonetta Sull’aria, Mozart
 
– We Can Fly, Rue du Soleil ( Café Del Mar)
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.