Sanat Akımlarında Soyut Resmin Etkileri…

Sanatsal akımlarda soyut resimlerde; doğa görüntülerinin soyutlanması olabildiği üzere sanatçının da kendi ürünleri şekillendirilebilmektedir. En önemli konu sanatçıların kendi duyumlarını yansıtmasından kaynaklanır.

kandinsky

Sanatın ilk başlangıç evrelerinde sanatçı doğayı inceleyerek onu soyut bir biçimde yorumlar. Zamanla incelediği tabiat ve doğa ile kendi çalışmaları arasında benzerlik kalmamaktadır. İlerleyen safhalarda sadece çizgilerle ve renklerle ortaya çıkan bir müzik vardır. Aslında bu tarz resimler hala birçok insan tarafından anlaşılmayarak küçümseniyor.

kandinsky

Bu tarzda resim eğitimini almanın üstlendiği rol çok büyük. Soyut resimler sanatçının iç dünyasının fotoğraflarını yansıtıyor. Bu resmi icra eden sanatçıların bilmesi gereken renkler, çizgiler, hareket, lekeler ve kompozisyonlardan oluşuyor. Modern sanat akımlarında sanatçı hiçbir kurala ve geleneğe bağlı kalmaksızın yorumlama yapabiliyor.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.