Hamilelikte Elbise Seçimi Nasıl Olmalı: Hamileler Nasıl Giyinmeli?

Hamileler Nasıl Giyinmeli?

40 haftalık hamilelik sürecinde anne adayları heyecan ve mutlulukla bebeklerini kucaklarına alacakları günü beklerler. Bu süreç anne adayları için bazı değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Bu değişikliklerden bir tanesi de hamileliğin ilerlemesiyle birlikte ortay çıkan giyinme sorunudur. Hamilelik döneminde giyim konusunda size yardımcı olacak bilgileri bu yazımızda sizler için topladık.

hamilelikte kıyafet seçimi nasıl olmalı
hamilelikte kıyafet seçimi nasıl olmalı

Kadınlar için giyim konusu her zaman önemlidir. Ancak hamile kadınlar için bu konu daha önemli hale gelmektedir. Bu güzel süreçte kadınlar hem bulunulan ortama uygun giyinebilmeyi hem de bebeklerini rahatsız etmemeleri gerekir. Hamileliğin ilk aylarında bebek henüz küçük olduğundan dolayı giyim konusu kadınlarda sorun olmaz. Ancak hamileliğin 4. ayından itibaren bebeğin gelişimi hızlandığından dolayı anne de bu doğrultuda kilo alacaktır. Dolayısıyla kıyafetlerde bu doğrultuda seçilmelidir.

Hamilelikte Bunlardan Uzak Durun!

  • Hamileliğin ilerlemesiyle yüksek topuklu ve ayağa tam oturan ayakkabılar tercih edilmemelidir.
  • Dar pantolon ve bacağı sıkan çoraplar kullanılmamalıdır.
  • Karın ve göbek bölgesini sıkan kemer ve giysiler kullanılmamalıdır.
    hamilelikte elbise seçimi nasıl olmalı
    hamilelikte elbise seçimi nasıl olmalı

Hamilelikte İç Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde önemli olan sizin ve bebeğinizin rahatlığı ve sağlığı olduğu unutulmamalıdır. Pamuklu ve rahat iç çamaşırları tercih edilmesi rahatlık ve sağlık açısından önemlidir. Naylon ve sentetik çamaşırlardan uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Elbise ve Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Bu dönemde kadınlar vücutlarında ki değişimlerden dolayı kendilerine ekstra özen göstermek isterler. Ancak bu sırada bebeklerine en ufak zarar verecek her şeyden kaçınırlar. Hamileliğinizin 4. ayından sonra kış veya yaz aylarına uygun olarak alışveriş yapılmalıdır. Bu güzel süreçte öncelikle kumaş seçimine dikkat edilmelidir ve pamuklu, yün, keten ve esnek gibi doğal ve rahat kumaşların tercih edilmesi sizi daha rahat ettirecektir. Ayrıca hamilelik döneminde vücut sıcaklığı artacağından dolayı hafif ve ince kumaşlar tercih edilmelidir.

Hamilelik sürecinde markaların hamilelere özel koleksiyonları kadınlar tarafından tercih edilir. Bu ürünler arasında hamile pantolonları, elbiseleri ve tunikleri en çok tercih edilen ürünler arasında. Yaz aylarında hamileliği ilerlemiş kadınların rahatlık ve şıklık için elbise tercih edebilir. Renk ve desen olarak da daha minimal ve koyu renkler tercih edilmelidir. Dikey çizgili kıyafetler ise sizleri daha zayıf gösterecektir.

Hamile pantolonları ve tulumlar kadınların sıklıkla tercih ettiği ve sürekli kullandığı parçalardandır. Hamileler özel tunikler ise rahat ve şık olmak için elbiselerden sonra gelen parçalar arasında. Kış aylarında hamile olan kadınlar ise geniş kazaklar ile güzel sonuçlar alabilirler.

Tesettür Hamile Giyim Nasıl Olmalı?

Tesettür giyim markaları hamilelik sürecinde tesettürlü kadınların giyim noktasındaki sorunlarına birçok alternatif çözüm üretmiştir. Elbise, etek, pantolon ve tuniklerin hamilelere özel ürünleri annenin rahatlığı ve şıklığı açısından önem arz eder. Yaz aylarında kullanılacak feraceler ile rahat bir hamilelik geçirilmesinde katkı olacaktır. Kış aylarında ise kaban veya manto yerine yün pelerinlerin tercih edilmesi daha doğrudur.

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Hamilelik sürecinde karnın büyümesinden dolayı ağırlık merkezi ön tarafa doğru oluşur. Dolayısıyla ayaklarda ekstra bir yük oluşturacak ve ayakların şişmesine neden olacaktır. Hamile kadınlar tamamen düz tabanlı ayakkabıları ve topuklu ayakkabıları kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu süreçte deri veya doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılar kullanılmalı. Ayrıca hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hareketler kısıtlanacağından dolayı bağcıksız, cırt cırtlı veya fermuarlı ayakkabılar tercih edilebilir. Yaz aylarında hamilelik sürecinde olan kadınlar ise rahat terlikler kullanabilir.

hamilelikte ayakkabı seçimi
hamilelikte ayakkabı seçimi
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.