Her Derde Deva Kimyonun Faydaları Nelerdir: Kimyon Neye İyi Gelir?

Kimyon Neye İyi Gelir?

Nesiler boyu baharatların hayatımızda ki yeri her zaman artmış ve biz insanlığa şifa vermeyi bir borç bilmiştir. Baharat olarak bildiğimiz o kadar çok isim biliyoruz ki bu geniş yelpazenin büyüsüne kapılmamak elde değil. Bugün sizlere o geniş yelpazenin sadece bir üyesi olan kimyonu anlatacağız. Ne olduğu, nelere iyi geldiğini, nasıl kullanılması gerektiğini açıklayacağız. Gelin hep birlikte bir göz atalım.

kimyon neye iyi gelir
kimyon neye iyi gelir

Kimyon Nedir?

Kimyon birçok kişinin mutfağını zenginleştirip yemeklerini tatlandırmasının yanında aynı zamanda şifası ile ün salmış bir baharat türüdür. Maydanozgiller grubunun üyesi olan kimyonun otsu bir yapısı vardır. Asıl memleketi Akdeniz ve Orta Doğudur. Buralarda var olmanın dışında tüm dünyaya yayılarak hemen hemen hepimizin mutfağına girmiştir.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

İslam kültüründe bir zamanlar her derde deva olan bir baharat olarak görülmekteydi. Günümüzde de fayları saymakla bitmez. Bunların başında bağışıklık sistemini oldukça güçlü tuttuğu ve hastalıklara karşı direnç gösterdiği bilinir. Kalp ve damar sağlığında da problem yaşayan okurlarımız olabilir. Bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Tabi ki her baharatı kararında kullanmanız gerektiği gibi kimyon içinde bu geçerlidir. Aşırı tüketimi sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Kimyon Sindirimi Düzenler

Halk arasında bilinen en yaygın özeliğiyle devam edelim. Tabi ki de gaz giderici özelliği olması. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kimyon atılıp içilmesi sindirim sisteminizi ciddi şekilde rahatlatır. O gün şişkinliğiniz varsa emin olun bunu ortadan kaldıracak ve rahatlamış, hafiflemiş hissedeceksiniz. Tıbbi adıyla ise gastrointestinal dengesizlikleri düzene sokması ile bilinir.

Kimyon kas ve kemik gelişimini güçlendirir

İçerisindeki demir elementi sayesinde çocukların gelişimi için inanılmaz bir ek takviyedir. Demir eksikliği olan bireylerimiz yemeklerine hiç çekinmeden istedikleri kadar kimyon atabilirler. Birkaç hafta içerisinde kan değerlerinizdeki değişimi göreceksiniz. Kadınların adet döneminde çektiği sancıları bir nebze olsa azaltacaktır. Aynı zamanda kanınızın da temizlenmesini sağlar.

Kimyon yüksek kolesterolü düşürür.

  • Besin kaynaklı hastalıkları önler.
  • Bronşit ve astım tedavisinde çok etkilidir.
  • Kimyonda balgam söktürücü özelliği olduğu için solunum yollarının ferahlamasını sağlar. Bunun sonucunda çok rahat nefes almanızı sağlar.
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.