Karbondioksit (C02) ve Erbium Lazerle Yüz Gençleştirme

Lazerlerin değişik tipleri vardır.

Karbondioksit Lazer Nedir

Karbondioksit lazer, derinin yüzeysel tabakasını buharlaştırarak cildinizi yenileme işlemi yapar. Yara izi, sivilce izi gibi durumlarda kullanılır.

Erbium Lazer Nedir

Erbium yağ lazer olarak da bilinir. Bu lazer yönteminde infrared ışınlar kullanılarak özel dalga boylarında işlem yapılır. Bu işlem diğer lazer yöntemlerine göre daha hızlıdır.

Bu yöntemler ile daha derinde yerleşen canlı, genç hücrelerin yüzeye doğru ilerlemeleri sağlanır. Sonuçta ince kırışıklıklar ortadan kaldırılırken dinamik kırışıklıklar, kısmen düzelir. Sivilce izleri ise daha belirsiz hale gelecektir. C02 lazer ile aynı zamanda cildin sıkılaşması da sağlanır.

Her ne kadar lazer uygulamasının faydaları olsa da tam sonuç alabilmek için birkaç seans uygulanması gerekebilir ve iyileşme dönemi kısmen uzun olacaktır. N Lite lazer derinin üst tabakasını buharlaştırmaz böylece yara oluşumu söz konusu olmaz. Diğer lazerlerden farklı olarak kollajen yapımını uyardığı ileri sürülmüştür.

Hangi lazerin uygulanması gerektiği kişinin, ihtiyaçlarına göre farklılık gösterecektir. Genel olarak C02 lazer, Erbium ve N Lite lazerden daha etkilidir, ancak iyileşme süreci yaklaşık 2 hafta kadar olmaktadır. Erbium ise orta derecede etki yapmakta ve iyileşme süresi 710 gün içerisinde olmaktadır. Lazerlerle ilgili aşağıdaki tablo daha açıklayıcı bilgiler vermektedir.

Karbondioksit ve Erbium Lazer Uygulaması Öncesi Cilt Hazırlığı

Daha iyi sonuç alabilmek için cildin önceden hazırlanması gerekir. Glycolic asit, RetinA ve hidrokinon gibi maddeler kullanılır. Bu şekilde lazer uygulanması sonrası leke kalma ihtimali azaltmaktadır. Bu hazırlık, lazer işleminden 46 hafta önce uygulanmalıdır. Lazer uygulamasından sonra derideki kızarıklık ortadan kalkıncaya kadar cilt bakımına devam edilmelidir. Güneşten korunmak için 36 ay süreyle güneş koruyucu faktör (SPF) 15 ve üzeri kullanılmalıdır. İkinci seans için en az 6 ay beklenmelidir.

C02 ve Erbium lazerde ciltte leke kalma ihtimali % 5-10 arasında değişmektedir. Özellikte koyu renk tenli olanlarda bu komplikasyonun görülme ihtimali yüksektir. Buna ilave olarak nadir de olsa küçük yüzeysel damar genişlemeleri de görülebilir. Ayrıca alt göz kapağında gevşeklik olduğunda lazerden sonra alt kapakta çekme de olabilir. Bunun düzeltilmesi için ek müdahale gerekebilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.