Kayak Takımı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kayak tutkunları her yıl kayak yapmalarından dolayı genellikle kiralık kayaklar yerine kendilerine ait olan satın aldıkları kayakları tercih ediyorlar. Her yıl kayak merkezlerinde pistlerde kayarak eğlenceli zaman geçiren kişilerin eğlencelerinin bölünmemesi için kayak takımlarında herhangi bir sorun olmaması gerekir. Dolayısıyla kayak takımlarınızın bakımlarını yerinde ve zamanında yaptırmanız herhangi bir sorun çıkmaması için önemlidir. Kayak takımınızın bakım ve onarımı için yazımızı okumaya devam edin.

kayak takımı bakımı nasıl yapılır
kayak takımı bakımı nasıl yapılır

İyi bir kayak takımı almak için bir bütçe ayırmalısınız. Yeni almış olduğunuz kayağınızın normalden daha hızlı olabilir bunun nedeni kayağınızın yapımında kullanılan malzemedir. Bu madde kayaktaki sürtünmeyi olumsuz etkilediğinden dolayı bu şekilde olumsuzluk ortaya çıkabilir. Kayakla ne kadar çok kayılırsa kayağın hızı da o kadar artar. Ancak bu durum da kayağımızda çiziklere neden olur.

Kayak Bakımı İçin Wax Tercih Edilmelidir!

Kayağın pas tutmuş çelikleri sağlıklı ve güvenli olmaz. Kayağınızın güzel kayabilmesi için belli dönemlerde waxlanması gerekir. Kayağınızı ne kadar sık waxlarsanız o kadar iyi bir performans elde edebilirsiniz. Bu işlemi likit amatör waxla evinizde kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca kayacağınız yerin derecesine uygun olarak wax kullanın. Ilık havalarda sarıyı, soğuk havalar için kırmızıyı ve çok soğuk havalarda mavi wax tercih edin.

Yüksek bütçeyle aldığınız kayak takımınızı uzun yıllar kullanabilmeniz için bakım ve onarımına da önemli bir miktar ayrılmalıdır. Türkiye’de p-tex adlı madde kullanan kayak takımı tamircilerine kesinlikle güvenilmemesi ve bakımın yaptırılmaması uzun süreli kullanım için önemlidir. Bu maddenin kullanılmasından dolayı kayakta yavaşlama ve zedelenme oluşur. En iyi yöntem ise tabancayla ısıtılıp kullanılan toz dolgu ya da çubuk malzemeleridir. Bu malzemeler kayak tabanına uygulanır ve zımpara makinesi ile düzelme yapılır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.