Kayak Yaparken Hangi Kaslar Çalışır?

Kayak yapan kişiler çoğunlukla spor için değil eğlenceli bir aktivite olmasından dolayı tercih ediyorlar. Kış aylarında her yaş grubunun keyifle yaptığı kayağa son yıllarda kayak merkezlerinin de artması ve ulaşım sorunlarının çözüme kavuşmasından dolayı talepler oldukça artmış durumda. Ancak kayak sporunu eğlence için yapılsa dahi doğru yapıldığı sürece fiziksel olarak vücudumuza birçok faydası var. Bu faydalarından biri de vücuttaki birçok kasın çalışması. Kayak yaparken vücutta hangi kasların çalıştığını merak edenler için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

kayak yaparken hangi kaslar çalışır
kayak yaparken hangi kaslar çalışır

Kayak Öncesi Hazırlık

Kayağa gitmeden birkaç gün önce bu spora vücudunuzu alıştırmak için yapılması gereken bazı egzersizler var. Bu egzersizlerinin yapılmaması durumunda vücudunuzda kayak sonrasında veya kayak sırasında bir takım ağrılar veya kasılmalar yaşanabilir. Dolayısıyla kayağa gitmeden önce bu egzersizler doğru ve zamanında yapılabilirse eğlenceli bir tatil geçirilebilir. Uyluk ön ve arka grup adalelerini kuvvetlendirilmesi ve vücudu esnetici egzersizler yapılması önemli. Bacak egzersizleri yapılarak kayak sırasında erken yorulmaya ve sakatlanmaya karşı bir önlem olabiliyor. Özellikle üst bacak kaslarının kayak sporu yapılmadan önce egzersize edilmesi önemlidir.

Kayak yaparken bütün vücudumuz aktif rol oynadığından dolayı vücuttaki her kas hareket ediyor. Kayak yaparken çalışan bu kaslar;

  • Oblikler
  • Kalça ve çevresi
  • Üst bacak kası
  • Arka bacak ve kol kasları
  • Karın bölgesi kaslarıdır.

Vücuttaki bütün kasların çalışmasını sağlayan kayak sporu eğlenceli olmasının yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Sizde sorunsuz bir tatil geçirmek isterseniz yukarıda da belirtildiği üzere mutlaka kayağa gitmeden birkaç hafta önce egzersiz yapın ve vücudunuzu bu sürece hazırlayın. Böylelikle hem kayak sırasında hem de sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşma durumunuzu en aza indirebilirsiniz.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.