Keçiboynuzunun Özellikleri ve Faydaları

Keçiboynuzu ülkemizin en çok bilinen bitkileri arasında yer alır. Akdeniz ve çevresinde, Kıbrıs’ta yoğun şekilde yetiştirilen bitki sıcak iklimleri seven bir yapıdadır.

Harnup adı da verilen bitki baklagiller ailesinden gelmektedir. Görüntüsünün keçilerin boynuzlarına benzerlik göstermesi nedeni ile bu isim verilmiştir.

İçerisinde oldukça yüksek miktarda enerji barındıran bitki, özellikle taze iken tüketildiğinde oldukça lezzetli ve tatlıdır.

İçerdiği özel bir sıvıdan kaynaklanan bu tat pek çok kişinin vazgeçemeyeceği bir lezzet olarak görülür. Ağaçları çalıdan biraz yüksek bir büyüklükten başlayarak altı metreye kadar uzanabilmektedir.

Uzun ömürlü bir bitki olarak bilinirken meyve verme süresi de oldukça uzundur.

Keçiboynuzunun içeriğinde bakıldığında sodyum, karbonhidrat ve yağ çeşitleri bakımından zengin olduğu görülür.

Vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin olan keçiboynuzu başta A ve C vitamini olmak üzere pek çok farklı çeşit vitamin bulundurmaktadır.

Potasyum, selenyum ve magnezyum gibi mineraller içeriğindeki önemli maddelerdir.

Yoğun şekilde vitamin ve mineral bulundurması sayesinde hem taze hem de kurutulmuş olarak kullanılabilmektedir.

Keçiboynuzunun Sağlığa Faydaları

Keçiboynuzu uzmanlar tarafından sağlığa faydalı olduğu konuşulan bitkiler arasında yer alır. Özellikle kış aylarında kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sadece kurutulmuş olarak değil pekmez gibi ürünler şeklinde kullanılması ile de faydası görülmektedir.

Öksürük, astım ve bronşit gibi solunum yolları hastalıkları için faydaları nedeniyle tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulunan antioksidan maddeler ve metabolizmayı güçlendirici vitamin ve mineraller sayesinde adı öne çıkmaktadır.

Keçiboynuzu Kolesterol Seviyesini Dengeler

Keçiboynuzu içerisinde yüksek miktarda lif ile birlikte vitamin ve mineraller bulundurur. Lifler, mineral ve vitaminler sayesinde başta kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesinin yüksek olduğu durumlarda düşürücü etki yapmaktadır.

İyi kolesterol olarak bilinen HDL için de dengeleyici etki yapmaktadır. Bilimsel olarak ortaya konulmuş bir sonuç olmamakla birlikte tüm kolesterol türleri üzerinde etkisi olduğu bir gerçektir.

Keçiboynuzunun Sindirim Sistemini Rahatlatıcı ve Güçlendirici Etkisi Vardır

Keçiboynuzunun içerisinde bulunan yüksek miktarda lif ve beta-karoten maddeleri ile birlikte sindirim sistemi üzerinde oldukça faydalı olduğu değerlendirilir.

Mide içerisinde bulunan enzimlerin iyi şekilde etki etmesi ve midenin güçlendirilmesinde olumlu etki gösterir. Midenin güçlenmesi demek sağlıklı ve hastalıklara karşı güçlü bir mide oluşması demektir.

Mide ile başlayan olumlu etki bağırsaklarda da görülmektedir. Keçiboynuzu bağırsak kanseri riskini azaltıcı etki etmektedir.

Keçiboynuzu Sindirimi Düzenler

Sindirim sistemindeki olumlu etkilerine ek olarak sindirimi düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Sindirim sorunlarının başında bulunan ishale karşı oldukça etkili bir bitkidir.

Hızlı şekilde etki etmesi sebebi ile uzmanlar tarafından ishale karşı önerilmektedir.

Keçiboynuzu Akciğer Kanseri Riskini Azaltır

Keçiboynuzu ile ilgili olarak görülen en önemli faydalar arasında akciğer kanserini engellemesi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan antioksidan maddeler ile akciğer kanserine neden olan etkenleri engeller ve etkilerini azaltır. Özellikle sigara ve benzeri şeylerden oluşan kötü etkileri azaltır.

Keçiboynuzu Zarar Görmüş Olan Hücreleri Yeniler

Dünya genelinde az sayıda bitkide görülen bu özellik sayesinde değerli bir bitki olarak görülür. İnsan bedeninde zarar görmüş ya da zayıf düşmüş olan hücreler için olumlu etki eder.

Keçiboynuzu Alerjik Hastalıklara Karşı İyi Gelir

İçerisinde bulunan maddeler ile birlikte antialerjik bir bitki olarak bilinir. Antioksidan etkisi kadar yüksek olan antialerjik etki özellikle kış aylarında görülen alerjik rahatsızlıklara karşı olumlu etki göstermektedir.

Birçok hastalığa karşı olumlu etki gösterirken bazıları için doğrudan engelleyici etkisi bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Solunum Sistemi Üzerinde Etkilidir

Başta astım ve bronşit olmak üzere solunum yolları ile ilgili olarak oldukça faydalı bir bitkidir. Astım krizleri yaşayan kişiler için sakinleştirici ve bastırıcı etkisi bulunmaktadır.

Bu konuda pek çok bilimsel çalışma bulunmakta olup ilaçların içerisinde dahi keçiboynuzu kullanıldığı bilinir. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde görülen bu olumlu etki hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilmektedir.

Keçiboynuzu Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelir

Kış aylarında yoğun şekilde görülen ve kurtulması oldukça güç olan soğuk algınlığı ve grip üzerinde engelleyici ve iyileştirici etkisi bulunur.

Antioksidan madde içeren yapısı sayesinde kış aylarında yoğun şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Grip ve soğuk algınlığı virüslerine karşı korumaktadır.

Ayrıca soğuk algınlığı, grip, astım ya da bronşit gibi rahatsızlıklar ile ilgili olarak görülen öksürük üzerinde azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Yine antioksidan özelliği sayesinde gösterdiği bu olumlu etki yüksek derecede görülebilmektedir.

Keçiboynuzu Kalp ve Damar Sağlığı Üzerinde Etkilidir

İçeriğinde bulunan yoğun antioksidan maddeler sayesinde kalp ve damar sağlığı üzerinde oldukça faydalıdır.

Damarların tıkanıklığının engellenmesi, damarların genişlemesi ve kanın temizlenmesi noktasında görülen olumlu etkileri nedeni ile uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Bu etkileri sayesinde sadece kalp ve damar sağlığı açısından değil genel beden sağlığı noktasında da tavsiye edilmektedir.

Keçiboynuzu Mideyi Koruyucu Etki Gösterir

Keçiboynuzunun içerisinde bulunan yüksek miktarda lif ile hem sindirimi düzenler hem de mideyi güçlendirir. Asit düzenleyici etki göstermesi sayesinde de midenin şişkinlik yaşamasına engel olur.

Keçiboynuzunun İskelet Sistemi Üzerinde Olumlu Etkisi Vardır

İnsan bedeninin iskeletini oluşturan kemiklerin üzerinde güçlendirici etki gösterir. Başta kemik erimesi olmak üzere etkileri yaşlanınca görülen hastalıklar ile ilgili olarak engelleyici etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde çocukların kemik gelişimini olumlu etkilerken yaşlılarda görülen kemik erimesini engellediği bilinmektedir.

Keçiboynuzu Afrodizyak Etki Gösterir

Keçiboynuzu içeriğinde bulunan yüksek miktarda enerji sayesinde cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir. Cinsel problemlerin tedavisi için kullanılan ilaçların içeriğinde keçiboynuzu görmek mümkündür.

Özellikle sperm azlığı gibi hastalıklara karşı olumlu etki etmektedir.

Sinir Sistemi ve Beyin Gelişimi Üzerinde Etkisi Bulunur

İçeriğinde bulunan antioksidan ve hücre yenileyici maddeler sayesinde sinir sistemi üzerinde oldukça olumlu etki göstermektedir. Beyinde bulunan hücrelerin yenilenmesi ve güçlenmesinde etki sağlaması nedeniyle tercih edilir. Bu etkileri sayesinde stresle başa çıkmak ve unutkanlık üzerinde oldukça faydalıdır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Keçiboynuzu farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Yaş ve kuru şekilde değerlendirilebilen bir bitki olan keçiboynuzu ile yapılan pekmezler oldukça popülerdir.

Yoğun bir kıvama sahip olan bu pekmez şu konularda faydalı olmaktadır:

 • Afrodizyak etkisi bulunur. Cinsel gücü arttırmak için değerlendirilir.
 • Solunum yolu hastalıklarının neredeyse tamamına iyi gelir. Bronşit, astım, grip ve nezle gibi hastalıklarda olumlu etkisi vardır.
 • Öksürüğe neden olabilecek etkenleri azaltır. Balgam ve benzeri durumların ortadan kalkmasını sağlar.
 • İçerisinde bulunan yüksek kalsiyum ile kemik erimesini azaltır.
 • Sindirim sistemini rahatlatır. Şişkinlik oluşumuna neden olan etkenleri engeller. Özellikle ishalin engellenmesinde etkili olup sindirimi rahatlatmaktadır.
 • Kanser oluşumuna neden olabilecek olumsuz etkenleri azaltmaktadır.
 • Damarların açılması ve kanın temizlenmesi noktasında etki sağlar. Bu etkileri kalp çarpıntısı yaşayanların durumlarını düzeltir.
 • Alerjik nedenlerden kaynaklanan hastalıklarda engellemek için ve tedavi sürecinde kullanılması tavsiye edilir.

Keçiboynuzunun Zararlı ve Öneriler

Keçiboynuzu genellikle sağlık açısından faydalı olarak değerlendirilse de bazı durumlarda sağlık açısından risk oluşturabilir.

Ülkemizde ve dünya genelinde değeri az bilinen bir bitki olması nedeni ile az kişi olumlu etkileri görmektedir. Antioksidan etkisi ve yüksek enerjisi ile öne çıkan keçiboynuzu dikkatli kullanılması gerekir.

İçerisinde bulunan yüksek enerji, şeker ve benzeri maddeler ile ilgili olarak dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken durumlardan bazıları şunlardı:

 • İçeriğinde çok fazla şeker bulunması nedeni ile şeker hastaları için dikkat edilmesi gıdalar arasındadır.
 • Aşırı tüketimi enerji fazlalığını etkileyeceği için başta dönme ve midede bulantı oluşturabilir.
 • Kan ile ilgili olarak inceltici etki gösteren ilaç kullananlar doktorlarına danışmalıdır.
 • Astım ve bronşit gibi hastalıklara sahip olanlarda etkisinin görülmesi için düzenli şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir. Çocuklarda fiziki ve zihinsel etkileri görebilmek için pekmez şeklinde kullanılması daha rahat olacaktır.
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.