Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cildimiz bizim en kıymetli hazinelerimizden. Ona ne kadar iyi bakarsak ömrümüz boyu onunla o derece sağlıkla ve mutlulukla yaşarız. Hepimiz birbirimizden farklıyız ve farklı cilt tiplerine sahibiz. Kimimiz yağlı, kimimiz karma, kimiz de kuru cilt yapısındayız. Kuru cilt biz kadınların en büyük sıkıntılarından biridir. Nem ve yağ oranı az olan kuru ciltlerin elastikiyeti az ve gergin bir hissiyata sahiptir. Nem bakımından yetersiz olduğundan daha çabuk kırışmaya meyillidir. Diğer cilt tiplerine oranla dış etkenlere çok daha çabuk tepki verir ve tahrişe meyillidir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz cildinizin bakımını iyi yapmalısınız.

kuru ciltler için cilt bakımı nasıl yapılır
kuru ciltler için cilt bakımı nasıl yapılır
 • Öncelikle cildinizi içeriden besleyerek daha etkili bir sonuca ulaşabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. Sağlıklı beslenme sağlıklı ve canlı bir cildin ilk şartıdır. Hazır ve gıdalardan ve gazlı içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız.
 • Kuru cildin en önemli bakım ve onarım kaynağı sudur. Gün içinde mutlaka bol su tüketmelisiniz. Su sayesinde cildiniz içeriden nem kazanacaktır.
 • Cildinizin temizleyici ürünleri seçerken dikkatli olmalı cildinize uygun tahriş etmeyecek temizleme sütleri ve yatıştırıcı tonikler kullanmalısınız. Cildinizi günlük olarak arındırmayı asla ihmal etmemelisiniz.
 • Cildinizi sert keselemekten kaçınmalı ve mikro tanecikli hassas ciltlere uygun peeling ürünleri kullanmalısınız. Haftada iki gün düzenli peeling yapmanız yeterli olacaktır.
 • Gün içinde düzenli nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Gün içinde nemlendirici ve tazeleyici cilt spreyleri kullanabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce temizlenmiş cildinize nemlendirici kreminizi bir bıçak kalınlığında uygulamanız da sabah nemli ve ışıltılı bir cilt ile yeni güne başlamanızda etkili olacaktır.
 • Kuru ciltler hassas ve tahrişe yatkın olduğundan günlük yaşamınızda güneş koruyuculu nemlendirici kremler kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Cildinizi sabunla temizlemekten sakınmalısınız zira sabun cildinizi kurutacaktır. Fakat nemlendirici özellikte ki doğal sabunları kullanabilirsiniz. Ardından nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Nem maskeleri kullanarak cildinize nem kazandırabilirsiniz.
 • Aşırı makyajdan kaçınmalısınız ve makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız.
 • Cildinizi sıcak suyla yıkamaktan kaçınmalısınız. Sıcak su cildinizi kurutacaktır.
 • Cildinizi nemlendirmek için cilt bakımı için özel olarak hazırlanmış yağlardan faydalanabilirsiniz. Böylece cildiniz ışıltı da kazanacaktır.
 • Evde yapacağınız ev yapımı maskelerle de cildinize bakım yapabilirsiniz. Bal cildinizi nemlendirmek için oldukça etkili bir üründür. Balı zeytinyağı ile ya da kaymak ile karıştırarak elde edeceğiniz maske sayesinde gözle görülür bir sonuç elde edebilirsiniz. Cildiniz hem nem hem ışıltı kazanacaktır.

Gül Suyu Kuru Ciltlere İyi Gelir mi?

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.