Bebeğiniz Gıdalarla Tanışıyor  

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk günden, bebeğinizin 2.yaş gününe kadar geçen süredeki beslenme; bebeğinizin hayatında sağlığı açısından mucize oluşturur.

Hamilelik boyunca ve bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki dönemde yeterli ve dengeli beslenme; sadece büyüme ve gelişme için değil aynı zamanda ileri yaşlarda obezite, diyabet gibi kronik hastalıkları önlemede de oldukça önemli bir rol oynar.

Başka bir deyişle bebeklikten itibaren ekilen ilk tohumların, yetişkinlikte sağlıklı bir meyve verebilmesi için; ilk 2 yaşına kadar olan beslenme şekli anne ve bebek için çok önemlidir.

bebek beslenmesi ek gıdaya geçiş

Ek gıdaya erken geciş obeziteye, gec başlamak ise isteksiz yeme ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına neden olabilir.

Türkiye’de emzirme yaygın bir uygulama olmasına rağmen, Türkiye’de ek gıda uygulamaları yanlış bilinen en büyük sorunlardan biridir. Ek gıdaya erken başlandığı gibi, bebeğe anne sütü yerine fazla miktarda katı gıda verilerek anne sütü veya devam sütü alması engellenmiş oluyor. Oysa bebeğinizin mide kapasitesi ufacık ve bu kadar çok besin yüklenmesini kabul etmiyor. Birçok anne, anne sütü gibi kıymetli bir besin yerine katı gıdalarla bebeği doyurmaya çalışıyor.

Bebeğiniz katı gıda alsa bile anne sütü vermeye devam etmelisiniz. Eğer anne sütü alımı yetersiz ise doktorunuza danışarak devam sütlerini tercih edin. Anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığı durumlarda devam sütleri, bebeğin süt öğünü için tek ve en uygun alternatiftir. Katı gıdaya geçiş döneminde 6-8 ay, günlük besininin yarısından fazlası (%70’i) anne sütü olmalıdır. Sekizinci ayın sonuna doğru ise en fazla 2 öğün (her öğün 100 ml geçmemeli) olmalıdır.

9-12 aylık dönemde ise beslenmenin yarısı (%50’si) anne sütü olmalıdır. 1 yaşına kadar en fazla 3 öğün katı (her öğün 100 ml geçmemeli) gıda verilmelidir. Geri kalan beslenme düzeni anne sütü ya da anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışarak bebeğinize uygun devam sütü şeklinde ilerlemelidir.

Unutmayın ki anne sütü bebeğiniz için en uygun besindir. Ek gıdalar anne sütüne tamamlayıcıdır, anne sütüne ek olarak verilmelidir. Ek gıdalar besleyicilik açısından bebeğin anne sütü ihtiyacının yerine geçemez.

İlk 6 ay sadece anne sütü, 2 yaşina kadar da emzirmenin devami UNICEF ve WHO tarafindan da öneriliyor. Bu dönemde anneler emzirmeleri için özendirilmeli ve desteklenmeli…

Dr. Ender Saraç

Türkiye’nin en bilinen doktorlarından biri olan yazarımız Dr. Ender Saraç, Aysha'da sağlıklı yaşam önerileri ile ilgili makaleler ele almaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.