Terlemeye Bir Saatte Kesin ve Kökten Çözüm

Aşırı terleyen hastalar günlük hayatlarında bu durumdan çok rahatsız oluyorlar. Gün içerisinde kıyafet değiştirmek zorunda kalıyorlar, çok fazla koltuk altı stickleri kullanıyorlar. Bu da onların sağlığını riske atabiliyor. Bu noktada Miradry kesin çözüm olacak.

Terleme bu zamana kadar birçok insan için ciddi bir sorun olarak görülüp buna karşılık ilk önce elektrolitli tedaviler ile çözüm bulunmaya çalışılıyordu. Sonra botoks büyük bir rahatlama getirdi. Ama botoksun da 6 ayda bir tekrarlanması gerekiyor, etkinliğini de kaybediyor. Bir de kalıcı çözüm değildi. En sonunda Japon teknolojisi bir sistem ile  Amerikalılar tarafından FDA onaylı bir alet olarak geliştirildi: Miradry. Dünyada birçok yerde bulunabilen bu uygulama, şimdi Türkiye’de ise ilk uygulanan öncü kliniklerden biri olan Hay Sağlık Merkezi’nde aşırı terleme yaşayan ve bundan rahatsız olan kişiler için bulunuyor. Cihazın çok yakında el ve ayak başlıkları da kliniğimize gelecek, bu şekilde insanlar toplum içinde rahatsızlık yaratan terlemelerinden kurtulmuş olacaklar.

terlemeye son

Miradry, mikrodalga ısısıyla çalışıyor. En büyük özelliği de bilinen, ciddi ve insan hayatını tehlikeye sokacak bir yan etkisinin olmayışı. İkincisi de mikroldalga teknolojisi ile ter bezlerini bir daha dönüşü olmayacak şekilde yok etmesi ve terlemeye kökünden çözüm olmasıdır. Bu aletle işlemden sonra ömür boyu koltuk altından bir terleme sorununuz olmuyor. Tabii insanlar hemen şunu soruyor; koltuk altı terlemiyor, vücut bu toksinleri nasıl atacak? Ama insanlar yalnızca koltuk altından terlemezler; eller, ayaklar, karın, göğüsler bazen bacaklardan da terler. Bu genel terleme, insanın giyimini, yaşam kalitesini özellikle koltuk altı terlemesi kadar rahatsız eden bir terleme tarzı olmuyor.

Aşırı terleme hastaları(hiperhidroz) özellikle günlük hayatlarında çok rahatsız oluyorlar. Gün içerisinde kıyafet değiştirmek zorunda kalıyorlar, çok fazla koltuk altı stickleri kullanıyorlar. Bu da onların sağlığını riske atabiliyor. Çünkü kullanılan sticklerin, roll-onların en etkili olanlarının içerisinde alüminyum var. İçerisinde alüminyum olmayanlar zaten etkili de olmuyor bu konuda, terlemeyi kesmiyor. Alüminyumla meme kanseri arasında dünyada tartışılan büyük bir de soru işareti var. Ağır alüminyumlu kullanılan ürünler vücut tarafından emiliyor; alüminyum intoksikasyonu da alzheimerdan çocuklardaki kekemeliğe, sinir sistemi hastalıklarına kadar çok ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Dolayısıyla bu sistem sizi her gün 2-3 defa temas ettiğiniz bir kimyasal riskten kökten kurtarıyor. Böylece hem terleme sorununa hem de terleme yüzünden maruz kaldığınız zararlı etkenlere karşı koyuyorsunuz. Ayrıca aşırı terleyen insanlar bu sebeple vücuttan toksin de atmıyorlar..
Terlemenin kesin çözümü bugüne kadar sadece cerrahi olarak biliniyordu. Fakat bu cerrahi operasyonların da birçok riskleri mevcut. Hastalar o kadar rahatsızlar ki bu terleme durumundan o riskleri kabul edip ameliyat olabiliyorlar. Fakat ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar gelişebiliyor. Vücudun başka yerlerinden aşırı terleme reaksiyonları gibi… Bu hem çok rahatsız edici bir şey hem de insanlar antikolinerjik ilaçlar kullanmak zorunda kalıyorlar ömür boyu. Ne yazık ki birçok insan ve hekim, terlemenin aslında yan etkisiz, acısız, risksiz ve kalıcı bir çözümü olduğunu bilmiyorlar.

terlemeye son

Miradry Ter Sorununu Ortadan Kaldırıyor

İlk olarak kolay uygulanabilen bir işlem. Öncelikle koltuk altını alkol ya da dezenfektan ile temizliyor, işaretlemelerimizi yapıp sonrasında o bölgeye lokal anestezi uyguluyoruz. İşaretlemelerimizi ise iyot-nişasta testi sonucu terleme olan bölgenin boyanıp lacivert gibi bir renk alması sonucu yapıyoruz. Aynı zamanda orayı tuzlu su ile şişiriyoruz. Devamında da cihaz uygulamasına geçiyoruz. 60-70 dakika kadar sürüyor bir seans. Tek seansta kesin çözüm sağlanıyor. Çok nadir hastalarda ise bazen ikinci seans gerekebiliyor. Uygulama sonrasında bir hafta on gün kadar işlem yapılan bölgede hafif bir şişlik oluşuyor. İlk günlerde biraz kızarıklık da olabiliyor. İlk 2-3 gün koltuk altına su değmemesi gerekiyor. Bunun tedbirini alıp, işlemin yapıldığı bölgeye su değdirmemek şartıyla duşlarını da alabilirler. Bunun dışında işlem sonrası yapmaları veya yapmamaları gereken bir durum da olmuyor.

terlemeye son

Bu işlem aşırı terleme vakalarında etkili olduğu gibi sıcaklarda daha kapalı, muhafazakar giyinmeyi tercih eden hanımefendiler için de kurtarıcı oluyor. Fırınlarda, kapalı ve sıcak ortamlarda çalışanlar, klimalardan rahatsız olanlar, sık hastalananlar ve ortamın çok soğuk olması sağlıkları açısından uygun olmayanlar, uyurken aşırı terleyenler de bu işlemle sıkıntılarından kurtulabilirler. Bir de terleme olduktan sonra kötü bir koku ve rahatsızlık hissi de oluyor. Terleme yaşayan insan sürekli elinde selpak vb. bir şeylerle bulunduğu ortamlarda terini almaya çalışıyor. Terini silemediği zaman bundan da rahatsız oluyor çünkü üzerinde kuruduğunda koku ve kıyafette leke yapıyor.

Miradry ile uygulama koltuk altında egzaması, açık yarası, aşırı alerjik sorunu olanlara yapılamıyor. Meme kanseri hastaları ise onkologlarına danışarak bu uygulamayı düşünebilirler.

Terleme Neden Olur?

Troid hastalığı, şeker hastalığı, menopoz, böbrek üstü hastalıkları, bazı panik atak durumları, aşırı kan ve demir fazlalığı, kanda toksik maddelerin birikimi, özellikle aşırı kilo problemi ve obezite, hipotalamusun bazı ısı dengesi ile ilgili bozukları ve bazı ilaçlar terlemeye sebep olabilen durumlardandır.

Terlemeyi Artıran Durumlar

Kırmızı pul biber, fazla kırmızı et, uzun süre strese maruz kalma, aşırı baharatlı yiyecekler, sıklıkla girilen hamam ve sauna gibi uygulamalar, bazı hormonal ilaçlar, heyecanı artıran durumlar, aşırı çay-kahve tüketimi terlemenizi artırır.

Terlemeyi Azaltan Baharatlar

Nane, zerdaçal, soğuk içilen ada çayı, kişniş, gül suyu, limon, dere otu, kaya şekeri, tarçın… Ayrıca bilinçli yapılan hacamat uygulaması da aşırı terlemeyi azaltmaya yardımcı olur.

Terlemeyi Azaltan Buzlu Çay Tarifi

Bir bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı zerdaçal koyulup 4-5 dakika demlenecek. Demlendikten sonra süzülüp içerisine iki ince dilim limon, 4-5 yaprak taze nane, küçük bir çubuk tarçın, bol buz ve hafif tatlandırmak için kaya şekeri koyup içebilirsiniz.

Kadınlar özellikle menopoz ve regl dönemlerindeki terlemeleri için de ada çayı içerisine limon, biraz kaya şekeri ve nane koyup soğuk olarak içebilirler.

Dr. Ender Saraç

Türkiye’nin en bilinen doktorlarından biri olan yazarımız Dr. Ender Saraç, Aysha'da sağlıklı yaşam önerileri ile ilgili makaleler ele almaktadır.

1 Yorum

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.