Mide Yanması Nedir: Mide Yanması Neden Olur?

Mide Yanması Nedir: Neden Olur?

Yemek borusunda meydana gelen bir rahatsızlık olan mide yanması, sonucu ekşime veya yanma durumu meydana gelir. Nedeni ise midemizde bulunan asidin yemek borusuna geçiş yapmasıdır. Mideden daha yukarıda meydana gelen ve yemek borusu ile doğrudan ilişkili olan bu yanma hissi herkes tarafından ise mide yanması olarak bilinir.

Mide Yanması İçin Alınabilecek Önlemler

Sık aralıklarla yaşanan ve gündelik hayatımızı alt üst eden mide yanmasında ilaç kullanımının bir sakıncası olmayabilir, ancak midedeki asit alkali dengesini biraz bozabilir. Antiasitlerin etkileri ise oldukça azdır ve belirli bir süre sonra etkisini tamamen kaldıracaktır.

Şikâyetlerin ana kaynağı karın bölgesinde basıncın artmasıdır. Bu basınç artmasına dar elbiseler neden olurken, bir yandan kilo almakta tetikleyici durumu ortaya çıkarıyor. Baskı yaratacak dar elbise ve dar kemerlerden mide yanması şikâyetinin azalması için kaçınmak gerekiyor. Diğer yandan gece saatlerinde yemek yemekten uzak durmak da önemli bir ayrıntıdır. Tok karınla yatağa girildiğinde mideye oluşan baskı yemek borusuna geçişin yaşanmasına neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için yattığınızda yastığın biraz daha yüksekte olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.