Moda Tasarımcısı Karl Lagerfeld 85 Yaşında Hayata Veda Etti!

Neredeyse bir asra ömür sığdıran Karl Lagerfeld 85 yaşında hayatını kaybetti.

Dünyanın en önemli moda tasarımcılarından biri kabul edilen ve 20. Yüzyıla damga vurmasıyla isminden sıkça söz ettiren Karl Lagerfeld’in ölüm sebebine dair ise henüz net bir kamu açıklaması bulunmuyor. Sadece moda yönüyle değil çok fazla özelliğe sahip farklı bir isim olan Karl yaşamı süresince çok önemli başarılara imza atmıştı.

Onun 20. Yüzyıla damga vurmasını sağlayan çok fazla sebep bulunuyor. Yaratıcı zekası özellikle tüm çevreler tarafından kabul edilmişti. Tüm dünya tarafından bilinen Chanel’in de yaratıcı direktörlüğünü üstlenmesi bunun en somut örneği diyebiliriz. Ölüm haberi Chanel cephesinde de yoğun bir üzüntüye sebebiyet vermiş durumda.

Almanya’da doğan ve büyüyen Karl Lagerfeld, daha sonra Fransa’nın başkenti Paris’e giderek kariyerinin ilk adımlarını attı. Henüz ülkesinden ayrıldığında 14 yaşındaydı. 17 Yaşında ise Pierre Balmain bünyesinde çalıştı. Ardından tasarım yarışmasına katıldı ve orada elde ettiği başarı sayesinde ünlü isimlere tasarımlar sunmaya başladı.

Chanel’a 1983 Yılında İmza Atmıştı!

Ardından İtalya’da eğitim görmeye başlayan Karl Lagerfeld, orada Fendi markasıyla çalışmaya başladı ve tasarım danışmanı görevine getirildi. Burada fazlasıyla başarı gösteren Karl, ardından yeniden Fransa’ya döndü ve Chanel ile çalışmaya başladı. 1983 yılındaki o imzanın atılmasıyla birlikte günümüze kadar Chanel’ın önemli bir ismi oldu.

Kendi stiliyle de her zaman örnek olmayı başaran ünlü moda tasarımcısı uzun beyaz saçlarıyla her daim dikkat çekmiş ve fark yaratmıştı. Bu onu moda camiasında sembolleştirmiş ve tanınmayı kolaylaştırmıştı. Chanel, Karl Lagerfeld’ın vefatından sonra yerini nasıl dolduracak bilinmez fakat böylesine bir yaratıcı ismi kaybettikleri için fazlasıyla üzgün oldukları görülüyor.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.