Müslümanların Düğünü Nasıl Olmalıdır: İslama Uygun Düğün

İslam’a Uygun Düğün Nasıl Olmalı?

Düğün yapılmasındaki asıl maksat evlenecek çiftlerin evliliğinin duyurulmasıdır. Ancak yüzyıllar içerisinde dinlere ve kültürlere göre değişlik gösteren düğün ritüelleri oluşmuştur. İslam’a göre düğün ve eğlence adabı hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

İslama uygun düğün nasıl olmalı
İslama uygun düğün nasıl olmalı

Yeni bir hayatın başlangıcı olan evliliğin ilk adımı düğün, Müslümanlar açısından önemli bir birleşmedir. Bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.) zamanında uygulanan düğün adetleri en güzel örnektir. Günümüzde bu adetler kültürümüz ile özdeşleşmiş adetlerdir. İslam dini için evlilik; kişinin dini hayatını gerektiği gibi yaşayabilmesi, gelecek nesillerin en iyi şekilde hayırlı bir şekilde yetiştirilmesi ve kişinin zinadan korunması için önemlidir.

İslam’a Uygun Düğün Nasıl Yapılır?

Helal ve Haram Sınırlarına Dikkat Edilmeli

Evlilik öncesinde düğün yapılmasındaki amaç evliliğin yakın çevre ve akrabalara duyurulmasıdır. Hz. Peygamber (s.a.s.) evlenen çiftlerin sevincini akraba ve dostlarıyla paylaşabileceği bir düğün yapılması tavsiyelerinde bulunmuştur. Ancak İslami bir düğünün sınırları kesin olarak çizilmemiştir. Dolayısıyla Müslümanların yapmış olduğu düğünler kültürel farklılıklardan dolayı değişiklik gösterir.

Geçmişte ve günümüzde dini hassasiyetler doğrultusunda helal ve haram sınırları içerisinde kültürel ritüeller uygulanmaya devam ediyor. Düğünlerde kadın ve erkeklerin birbirine karışmaması ve içki içilmemesi şartı ile eğlence yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise düğün törenin zenginlik ve güç gösterisine dönüşmemeli, zengin ve fakir ayrımı yapılmadan misafirler davet edilmelidir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.