Müze Ziyaretleri Cep Yakıyor

Çocukluğumuzdan bu yana gidip görmek istediğimiz antik kent ve müzeler, özelleştirmenin etkisiyle tepki alıyor. Bir dönem çok cüzi ücretler karşılığında ziyaret edilebilen müzeler artık yüksek fiyatlarla giriş alabiliyor.

Ülkemiz içerisindeki kültürel zenginliklerin fazla olması, çok sayıda müzenin bulunması ise ziyaret edilen yerlere gidiş için iki kez düşünmeye itiyor.

Bundan birkaç yıl önce özelleşen müzeler için belirlenen yeni ücretlendirme için fiyat değişikliği olur mu bilinmez fakat gidenlerin bu durumdan şikayetçi oldukları gözlemleniyor.

Yüksek Ücret Talebi Azalttı

Peki giriş fiyatları ne kadar oldu dersiniz? Bugün Efes Antik Kenti’ne giriş bedeli 60 lira. Aynı bölge içerisinde yer alan Meryem Ana Evi’ne giriş bedeli de yine benzer şekilde yüksek ve 35 TL. Müzeler ele alındığında giriş fiyatları 30 liradan başlıyor ve yukarıya doğru tırmanıyor. Türkiye’de asgari ücret ile kıyaslama yapıldığında çocuklu bir ailenin müze ya da antik kent ziyareti oldukça pahalıya mal olmakta.

Daha Çok Turist Çekiyor

Bugün belirtilen yerleri ziyaret ettiğimizde ise yerli turistten daha çok yabancı turist görmek mümkün. Yurt dışından gelen turistler için bu ücretler daha makul karşılanabiliyor. Sebebi ise yurt dışındaki kazancın daha iyi olması. Tabi burada Türk lirasının değerinin de dolar ve Euro karşısındaki düşük değeri yine önemli bir etken.

Fiyatlarda ise değişim bekleniyor olsa da özelleştirmenin getirisi olan bu durumda bir değişiklik yapılması çok imkanlar dahilinde değil. Yabancı turistlerin bu tutarlara itiraz etmemesi ve daha çok onlar tarafından ziyaret edilmesi, fiyatların bu şekilde kalmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.