Op. Dr. Bora Özel: Migren Tedavisinde Botoks Etkisi

Op. Dr. Bora Özel ile Nişantaşı’ndaki şık kliniğinde botoksa dair her ayrıntıyı, migren tedavisinde botoksun önemini, alınan başarılı sonuçları ve Bora Özel’in Aysha okuyucularına özel verdiği tavsiyeleri konuştuk…

Botoks gençleştirici bir özellik olmanın yanı sıra migrene de iyi geliyor deniyor, yapılan araştırmalarda. Öncelikle bu doğru mudur?

Evet, botoks migreni olan kişilerde sinir uçlarından salınarak baş ağrısını başlatan mikro hormonları bloke etmektedir. Bu uyarım başlayamayacağından ağrı beyine ulaşamayacağından dolayı algılanmayacaktır.

Botoks migren tedavisinde nasıl kullanılmaya başlandı?

Öncelikle alın kırışıklıklarını gidermek için estetik amaçlı uygulanan botoks migren hastalarında atakların azalması, ağrının tamamen ortadan kalkması ve hastalardan gelen pozitif geribildirimler doğrultusunda Amerika Birleşik Devletleri’nde konu ile ilgili bilimsel araştırmalar başlatılmış ve bu araştırmalar sonucu botoksun migren hastalarında etkin bir çözüm olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 2011 yılında da Türkiye’de bu amaçla kullanım onayı alınmıştır.

Migren tedavisinde botoks hangi bölgelere uygulanıyor?  

Kişinin migreninin hangi bölgeden başladığı ve hangi bölgede yoğun olduğuna göre uygulama yeri kişiden kişiye göre değişmekte. Ama genel olarak alın, şakak, göz çevresi, kaş arası, boyun, ense ve  saçlı deri içine uygulama yapmaktayız.

Botoks migrende kalıcı bir çözüm müdür?

Kalıcı bir çözüm değil, çünkü botoks etkisi geçen bir uygulama. Yaklaşık 4-5 ay kadar etki etmekte. Yani kişi yılda 2 kez uygulamayı tekrar etmesi gerekmekte. Ama kullanılan ağrı kesici ve migren ilaçlarının azalması günlük aktivitenin etkilenmemesi ve iş gücünün azalmadığını düşünürsek bu sıklık oldukça makul kabul edilebilir.

Migren tedavisinde botoks kaç seans uygulanmalıdır?

Tek seans ve 14 gün sonra kontrol yeterli. Kullanım estetik amaçlı olmadığı için aslında kontrol şart değil.

Migren tedavisi için yapılan botoks ile diğer botoksun nasıl bir farkı var?

2 tip ürün var botoks olarak kullandığımız. Ben Dysport markasını migren tedavisinde daha tercih etmekteyim. Dysportun birim başına sahip olduğu güç diğer üründen daha fazla. Diğer fark ise uygulama derinliği diyebilirim, migren tedavisinde uygulamayı bir tık daha derine yapmak gerekiyor. Son fark ise ürünü hazırlarken yaptığımız sulandırma derecesi.

Sizin bu uygulamayı yaptığınız hastalarınız, nasıl sonuçlar alıyor?

Bilimsel araştırmalar kronik migren hastalarında botoksun etkinliğini %82-85 düzeylerinde vermekle birlikte benim uygulama yaptığım migren hastalarının tamamı fayda gördü ve seanslarına düzenli olarak devam etmekte.

Tavsiyeleriniz ve eklemek istedikleriniz….

Üzülerek söylüyorum ama botoksun da sahtesi artık piyasada . Fiyat olarak piyasanın çok altındaki fiyatlarda iki kez düşünmek lazım. Büyük ecza depolarından alınan  barkodlu ürünlerde hiçbir problem yok ama hastaların ürünlerin nereden alındığını bilmeleri söz konusu olamayacağı için her tedavide olduğu gibi işlemlerinizi iyi ve güvenilir kliniklerde yaptırmanızı tavsiye etmekteyim. Başımızın hiç ağrımadığı sağlıklı günler diliyorum.

Adres: Harbiye Mah. Abdi İpekçi Cad. Hayal apartmanı 39 Kat:5 Daire:6  Nişantaşı

Instagram: @drboraozel

Youtube: opdrboraozel

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.