Sağlık Bakanlığı’ndan Sigara Denetimine İnceleme!

Kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala kapalı alanlarda sigara içilmeye devam ediliyor. Sağlık Bakanlığı ise her ne kadar yaptırım uyguluyor olsa da denetimler çok da başarılı şekilde yürütülmüyor. Zaman içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından mekanlarda sigara içilip içilmediğini denetleyen bir ekibin kurulması pozitif bir atılım olsa da çok başarılı olduğu söylenemez. Nitekim Sağlık Bakanlığı’da bu durumun farkına vararak ekibi incelemeye aldı.

İLETİŞİM KANALI ELE VERİLDİ!
Edinilen bilgilere göre sigara içilmeye devam eden çok sayıda kapalı mekan bulunuyor. Bu mekanların mesajlaşma sistemi ile haberleşerek iletişim kurdukları, denetleme öncesinde bazı bilgilerin sızması veya paylaşılması, bir çok mekanın ceza almasının önüne geçmiş durumda. Bu durumun ortadan kaldırarak gerçekten cezai işlemlerin uygulanmasını isteyen Sağlık Bakanlığı, başlattığı inceleme girişimi sayesinde bir çok mekanın kapatılmasına kadar ciddi yaptırımlar uygulayacak.

İŞBİRLİĞİ ŞÜPHESİ!
Edinilen bilgiler arasında işbirliği yapıldığı yönünde bir bilginin de yer alması, Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçiren detay oldu. Denetim ekibinin mekanlarla iş birliği içerisinde olabileceği yönünde bilgiler bugün medyada yer almış durumda. Gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ise henüz bilinmiyor. İncelemeler içerisinde GPS cihazlarının da yer aldığı ve kapsamlı bir incelemeye tabii tutulacağı aktarıldı. Önümüzdeik günlerde konuya ilişkin yeni gelişmeler yaşanabilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.