Sigara Paketlerinde Uyarı Alanları Genişliyor!

Yıllar önce sigara paketlerini tasarlamak tamamen üretici firmanın elindeyken, şimdi ise sigaranın sağlık açısından zararlarını belirtilen uyarılar şart koşuluyor.

Bugünlerde sigara paketi aldığınızda ön ve arka yüzünde sağlığı tehdit ettiğini ve ne gibi zararlar verebileceği belirtiliyor. Bu uyarılar kimileri tarafından önemsenmese de sağlık kuruluşları tarafından fazlasıyla önemsenen bir durum. Yeni alınan bir karar ise sigara paketlerinin yeniden tasarlanmasını sağlayacak.

Uyarı Alanı Genişliyor!

Sigara paketlerinin üzerindeki uyarı alanları yüzde 65 olarak uygulanmakta olup bu alanın yetersiz görüldüğüne karar verildi. Bu sebeple Temmuz ayından itibaren sigara paketleri yeniden düzenlenecek ve uyarı alanı zorunlu olarak yüzde 85’e çıkarılacak. Yani sigaranın neredeyse tamamına yakınında uyarı alanları göreceksiniz. Uyarı alanlarının olmadığı yerlerde ise muhtemelen sadece sigara markası yazacak.

Sigara paketlerinin tek tip şeklinde olacağı yeni döneme 5 Temmuz tarihinde geçilecek. Eski paketlerin kullanımı ise en geç 2020 yılında olacak. 2020’den sonra eski paketler kullanımdan kaldırılacak ve tüketimi yasaklanacak.

Ayrıca yeni düzenlemeye göre paket üzerinde logo ve simge de yer almayacak. Çok standart şekilde yer alacak olan sigara paketlerinin tek tip olmasının da kullanımı azaltacağı düşünülüyor.

Değişiklikler sadece sigara paketlerinde değil. Üretimi dondurulan mentollü sigaralar da artık satışta yer almayacak. Mentollü sigaralar bir çok kişinin sigaraya teşvik olmasına sebep olduğu biliniyor. Mentollü sigara yasağı da aynı tarihten itibaren geçerli olacak.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.