Ter Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapmalıyız: Bitkisel Çözümler Neler?

Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Ter kokusu her insanın karşılaşabildiği doğal bir vücut reaksiyonudur. Ancak kötü kokuyu ve rahatsızlık hissini beraberinde getirir. Havanın sıcak olduğu yaz ve bahar aylarında oluşabilen ter kokusu bazı insanlarda kış aylarında da meydana gelebilir. Kadın ve erkeklerde oluşan bu sorun kötü durumlara yol açabilir. Siz de ter kokunuzu önlemek istiyorsanız sayfayı kaydırmanız yeterli olacaktır.

ter kokusunu gidermek için yapılması gerekenler
ter kokusunu gidermek için yapılması gerekenler

Ter Kokusu Nedir?

Terlemek sağlıklı bir vücudunuzun olduğunun göstergesidir. Ter kokusu, cildimizde yaşayan bakteriler ter attığında asitlere dönüşürken vücudumuzun verebileceği hoş olmayan bir kokudur. Terleme ile vücuttaki toksinler dışarı atılır. Ayrıca terleme metabolizmanın düzgün çalıştığının bir göstergesidir. Ancak ortaya çıkan koku toplum içerisinde pek hoş karşılanmaz.

Ter Kokusundan Kurtulmanın Bitkisel Yolları

  • Yarım limon suyu ve yarım bardak su karıştırılarak koltuk altına sürülür. Bu karışım koltuk altındaki bakterilerin ölmesine sebep olacağından dolayı kötü kokuyu engelleyecektir.
  • Karbonat ve limon suyu ile yapılacak karışım da bakterilerin ölmesine neden olacağından dolayı kokuyu engelleyecektir. Karbonat ve limon suyunu karıştırın ve koltuk altına sürerek 10 dakika bekletin daha sonra bölgeyi iyice durulayın. Bu yöntemi her banyodan sonra tekrarlayarak ter kokusundan kurtulabilirsiniz.
  • Elma sirkesi cildin pH oranını dengeleyeceğinden dolayı vücuttaki ter kokusunu giderecektir. Banyodan önce bir parça pamukla elma sirkesi koltuk altına sürülür ve 2-3 dakika bekletildikten sonra banyonuza devam edin. Her gün iki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve yemeklerden önce günde üç defa için. Vücuttaki aşırı terlemeyi azaltmak için etkili bir çözüm yöntemidir.
  • Biberiye bitkisi, bakteri, mantarı ve kötü kokuyu önleyerek vücut sağlığı için yararlı bir bitkidir. Yarım fincan kurutulmuş biberiye yaprağını 4 bardak su ekleyerek kaynatın. Bu suyu banyo yaparken genital bölge dışında terleyen bölgelerinizde kullanın.
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.