Tesettür Nasıl Olmalı: 5 Adımda Tesettür

Tesettür Nasıl Olmalı?

Müslüman kadınların giyiminin de esas mesele, tesettürünü sağlamasıdır. Tesettürün sadece başörtüden ibaret olmadığını ve giyinişin Allah rızası doğrultusunda, İslam’ın emrettiği şekilde yerine getirilmesi birçok ayet ve hadislerde yazmaktadır. Peki bu doğrultuda doğru tesettür nasıl olmalı?

Doğru Tesettür Nasıl Olmalı?

Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun olabilmesi için;

 • İç belli etmemesi,
 • Avret yerlerini kapatması,
 • Uzun olması,
 • Yüzü ve elleri dışında bütün vücudunu örtmesi, tesettüre uygun olabilecek hususlar arasında yer almaktadır.

5 Adımda Tesettür!

 1. Manto ve pardesü; Örtünmenin asıl amacı,vücut hatlarımızı belli etmemesidir. Vücuda yapışan dar kesim pardesüler, şeffaf  ve  önü açık modeller amacımızın dışına çıkıyor.
 2. Etek, gömlek ve tişortlar;  Vücudumuza yapışan , iç gösteren kıyafetlerden kaçınmalıyız.
 3. Pantolon; Günümüzde moda haline gelen dar pantolonlar oldukça yaygındır. Bu durumu Peygamber Efendimiz “ erkeğe benzemek “ yönüyle reddetmiştir. Pantolon üzerine giyilen yarım gömlek, tunik ve bluzlerin vücut hatlarımızı belli etmesi tesettürü zedeleyebiliyor.
 4. Başörtü; Aşırı renkli, şekilli ve şeffaf modelli başörtülere nazaran daha sade ve tek tip başörtü kullanmaya dikkat etmeliyiz.
 5. Çorap; Tesettürün yine amaçları arasında yer alan iç belli etmemesi kuralı çorapta da geçerli olup, şeffaf, ince ve dantelli çoraplardan uzak durmaya özen göstermeliyiz.

 Peki dışarıda tesettürümüze dikkat ettiğimiz kadar evde de dikkat etmemiz gerekir mi? Kadının evde ki tesettürü nasıl olmalı? İşte cevabı…

Kadınların dışarıda tesettürünü uyguladıkları ve dikkat ettikleri kadar evde de uygulamaları zorunlu değildir. Bir kadının evde başının, kollarının açık olması caizdir.  Bunların yanı sıra kadınların kimlerin yanında örtünmesi gerektiği konusunda da bilgi verelim.

Kadın Kimlerin Yanında Örtünmeli?

 • Eşler arasında örtünme zorunluluğu yoktur.
 • Kadın; baba, oğul ,erkek kardeş gibi kişilerin yanında el ,ayak, kol ,saç ,boyun ve dizden aşağısını açabilir.
 • Bir kadının bir kadına karşı avret yeri; göbeği ve diz kapağından kalan kısımlarıyla sınırlı kalmaktadır.
 • Kadın, yabancı bir erkeğin yanında yüzü, elleri, bilekleri ve ayakları dışında örtünmeli.
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.