Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Doğal Çözüm Yöntemleri Neler?

Topukta Oluşan Çatlaklara Karşı Bitkisel Çözümler

Bugün günümüzde çoğu insanın dert yandığı topuk çatlağı olarak adlandırdığımız bu durum çoğu insanımızın canını sıkmaktadır. Peki bunun başımıza gelmesinin sebepleri nelerdir? Aynı zamanda bu durumda kurtulup şeffaf ve ağrısız topuklara kovuşmanın çözümleri nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim.

topuk çatlaklarına ne iyi gelir
topuk çatlaklarına ne iyi gelir

Öncelikle yapılan araştırmalara dayanarak söylüyorum çok evham yapmanızı gerektirecek bir durum değildir. Neden benim topuklarım böyle de diğer yakınlarımın normal ve bir sıkıntı yaşamıyorlar kaygısına düşmeyin. Bu günümüzde dikkat edilmesi ve uygun koşullar da hayatımızı sürdürmez isek hepimizin başına gelebilir. Başlıca sebepler arasında en çok yaygın olanlar şunlardır; sürekli aynı ayakkabıyı kullanmak, uzun ve yoğun olarak ayakta çalıştığınız bir işe sahip olmanız, soğuk ve havası kuru bir ortamda yaşamınızı idam ettirmeniz bunlardan bazılarıdır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki topuklu ayakkabı giyen kadınlarımız da daha çok yaşanan bir durumdur.

Peki topuk çatlağı için bitkisel çözümler nelerdir ve başınıza gelen bir birey olarak pratik olarak neler yapabilirsiniz gelin şimdi de ona bakalım.

Topuk Çatlağı İçin Bitkisel Çözümler

  • Vazelin ve limon suyu
  • Zeytinyağı
  • Bal
  • Hindistan cevizi yağı
  • Aloe vera bu çözümlerden bazılarıdır.

Topuk Çatlakları İçin Limon Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Orta boy ve büyükçe bir limonu ortadan ikiye bölün ve çatlağın olduğu bölgeyi çatlak topuğa sürerek uygulayın. İyice ovduktan sonra limonun asitsi yapısından ötürü çatlak bölge ciddi oranda yumuşama gösterecektir. Daha sonra ortadan ikiye bölünmüş vaziyetteki limonu çatlak topuğa düzgün bir biçimde yerleştirin. Daha sonra üstünü kapatacak şekilde bandaj veya bir streç film yardımıyla sarın. Sabaha kadar bekleyin. Kapatmak için limon yerleştirdiğiniz ayağınıza çorapta giyebilirsiniz. Sabah uyandığınızda ise ılık bir su ile topuğunuzu yıkayın. Bu yöntem size sıra dışı gelse bile zamanla işe yaradığını görüp ön yargılarınızı kırmış olacaksınız. Sadece limon yöntemiyle yetinmeyip başka yöntemlerde deneyebilirsiniz. Gün sonlarında nemlendirici krem ile ovmayı da ihmal etmeyin. Bu da sizin için artı bir yardımcı kaynak niteliği taşımaktadır. Nemlendirici krem dışında Hindistan cevizi yağı ile ovmanızda da bir sakınca yoktur. Tüm bu işlemler sonunda sağlıklı bir topuğa ulaşmış olmanızı umuyoruz.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.