Tülin Şahin Güzellik Sırları

Çalışma temposunun, sporun, hareketin ve belki de az yemenin yerinde şu sıra yeller esiyor. Evde kalmanın daha güvenli ve sağlıklı olduğu bu günlerde; fazla yiyerek ya da bakım ritüellerinizden vazgeçerek hem kişisel motivasyonunuzdan hem de sağlığınızdan olmayın. Ünlü model, yeni anne Tülin Şahin’den bu dönemi evde geçirenler için güzellik sırları…

Beyin gücü deyip geçmeyin

Beynimize ne komut veriyorsak vücudumuza da o komut gidiyor. Sürekli “Ah çok kiloluyum, bacaklarım şişman, göbekliyim” diye söylendikçe beyin de bu şekilde komut veriyor. Tam tersini söyleyin ve kendinizi fit hayal edin. Ben 44 bedenken indirimde sadece 36 bedeni kalmış çok beğendiğim bir elbiseyi almıştım.

Bu elbiseyi dolabıma astım ve her gün ona baka baka “36 bedene ineceğim” dedim. O zaman düşünce gücünün bu kadar farkında değildim. Demek ki işe yarıyormuş.

Kahvaltısız güne başlamak kilo aldırır

Kahvaltı yapmadan güne başlayıp “Böylece az yerim, kahvaltıyı atlayarak bir öğün kazanırım” diye düşünmeyin. En önemli öğün sabah kahvaltısıdır. 7-8 saat uyuyup kalkan bedenimizin tüm gün sağlıklı hareket edebilmesi için mutlaka yakıt alması gerekir. İşte o sağlıklı yakıt, kahvaltıdır. Ve uyandıktan sonraki bir saat içinde kahvaltı yapmalısınız. O sürede kahvaltı yapmazsanız tren kaçıyor, ne yerseniz yiyin vücut depolamaya başlıyor.

İyi yağ tüketerek zayıflayın

Yıllardır yağ yemekten korktuk. Oysa bizi yağlandıranın yağ olmadığı ortaya çıktı. Çünkü vücudun yağ yakmak için yağa ihtiyacı var. Yağ tüketimi hem sindirimi kolaylaştırıyor hem yağ yakıyor. Ama herhangi bir yağı değil, zeytinyağı tüketin. Ve unutmayın; uzmanlar “Hiçbir yemeği yağsız yemeyin” diyor.

Az uyku kilo aldırır

Uykusuzluk maalesef hem bedenimizde hem de cildimizde çok kötü izler bırakabiliyor. Tüm gün huysuz oluyoruz, olmadık yiyecekler yiyoruz, cildimiz mat ve soluk görünüyor. Uykusuzluk iştah hormonu ghrelini yükselttiği için bel bölgemiz yağlanıyor. İyi bir uyku gerçekten çok önemli, çok kıymetli.

Egzersiz öncesi içilen kahve iyidir 

Kahve, egzersiz öncesi içildiğinde metabolizmayı ve yağ yakmayı hızlandırır. Filtre kahve antioksidan doludur.

Beyaz ekmek yemeyin

İlk tabakla birlikte mutlaka bir-iki dilim ekmek yiyin. İlk tabakta yenen ekmek ikinci tabağa geçmenizi önler. Tam tahıllı olsun tabii. Kesinlikle beyaz ekmek değil. Mantı, makarna ve pilavın yanında ekmek yemeyin.

Gece acıktığınızda…

Küçük bir kase kaymaksız, sade yoğurdun içine bir avuç tuzsuz badem atın. Bu sizi gece boyunca tok tutar. Şeker içermez, buna karşılık iyi yağlar içerir, yani almamız gereken yağları. Gece acıkırsam ben de bu karşımdan yiyorum.

Mucize peeling tarifi

Tuz, toz şeker ve zeytinyağını karıştırıp kendi peeling’imi yapıyorum. Tuz, en küçük siyah noktayı bile yakalıyor. Toz şeker, cildi parlatıyor. Zeytinyağı ise kusursuz bir nem sağlıyor. El, ayak, yüz dahil bütün vücuduma uyguluyorum. Tavsiye ederim.

Haftada bir gün ödül

Günde bir kere sabah veya öğlen olması kaydıyla veya ara öğünlerde canınız ne istiyorsa yiyin. Ama mini porsiyonlar halinde… Böylece vücudunuz da siz de rahatlayacaksınız.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.