Turunçgil Meyvelerinden Cilt Bakım Yağı Yapımı

Mekanik sıkma turunçgil meyvelerinin kabuklarından yağ çıkartır. İşlem basitçe çıplak el ile bitkinin üstüne baskı uygulama kadar basit veya aromatik yağı çıkarmak için yeterince hızlı dönen delikli, büyük bir tambur üzerine bitki malzemesinin yerleştirilmesi gibi karmaşık da olabilir.

Sıkma işleminin kendi ısısını üretmesine rağmen, hiç bir harici ısı kaynağının kullanılmamış olması nedeni ile üretilen yağın aroması bitkinin kendisi kadar gerçektir.

Enfluraj damıtım işleminin ısısına dayanamayan çiçek taç yapraklarından aromatik yağ eldesi için kullanılır. Bu işlem bu gün ender olarak kullanılmaktadır çünkü pahalı ve çok çaba gerektirmektedir.

Cilt Bakımı İçin Elinizin Altında Olması Gerekenler

Enfluraj belli çiçek taç yapraklarının çoğunlukla iç yağı ve benzoin (bir koruyucu) karışımı ile sıvanmış cam tablalar üzerine yerleştirilmelerini içerir. Yağın çiçeklerden aromatik yağları emdiği 24 ila 48 saatlik süreden sonra, kullanılmış taç yapraklar yenileri ile değiştirilir. Sonra aromatik yağ, bir çözücü ile karıştırılır. Aromatik yağ çözücü içinde tamamen erir ve yağı uzaklaştırmak için madde bir çok defa süzülür, yağ atılır. Sonra çözücü maddeyi uzaklaştırmak için alkol kullanılır, ardında öz veya kokulu yağ denen şey kalır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.