Yaz Tatilini Verimli Geçirmek

Okullar kapandı, karneler alındı… Çocukların heyecanla beklediği yaz tatili geldi çattı. Karnelerin kimisi mükemmel, kimisi kırıklarla dolu. Bu noktada biz ebeveynler nasıl bir yol izlemeli? Çocuklar yaz tatilini nasıl verimli geçirebilir? Tüm bu soruların cevaplarını Uzm. Psk. Çağla Tuğba Dortluoğlu yanıtladı.

Karnesinde kırık olan çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Karnesinde zayıf olan çocuğa suçlayıcı bir şekilde yaklaşmamak gerekiyor. Suçlamak yerine hatasından ders alması için teşvik edebilirsiniz. Neden zayıfı olduğunu sorgulatarak bulmasını sağlayabilirsiniz. Aynı sorgulama sonrasında da neler yapsaydı zayıfı gelmezdi diye bir soru sorarak başarılı olması ve telafi etmesi için neler yapması gerektiği konusunda farkındalık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz Ceza vermek, sevmediği bir akrabasının yanına bir nevi sürgüne yollamak aranızdaki iletişimi tehlikeye sokabilir Ceza sonrası çocukta büyük ölçüde anne-babaya öfke oluşabilir, bu durumda da çocuğun motive olup zayıflarını düzeltme yoluna gitmesinden ziyade anne-babayı cezalandırmak için çalışmamaya devam etmesine neden olabilir.

Karnesi çok iyi olan çocuğu hediyelere boğmak doğru mu?

Sadece karne için değil hiçbir zaman çocuğu sürekli hediyelere boğmak doğru değil. Çocuklar istedikleri her şeyi istedikleri zaman elde etmeyi öğrendiklerinde; değer bilmeyi ve sabretmeyi bilmiyorlar. Ailenin sene başında ya da dönem ortasında karnedeki iyi olacak duruma dair bir taahüdü varsa yerine getirebilir. Örneğin “Karnende hepsi 5 gelirse ya da zayıfın gelmezse sana bisiklet alacağım gibi. Bu durumda aile kesinlikle sözünü yerine getirmeli. Ayrıca böyle durumlarda akraba ve çevreyi de kontrol altında tutmak önemli. Siz hediyelerinizi limitli tutabilirsiniz ancak evinize gelenler ekstra hediyeler alabilirler. Bu konuda çevrenizi de uyarmanız faydalı olacaktır.

Yaz tatili nasıl değerlendirilmeli?

Yaz tatili dinlenerek değerlendirilmeli Ancak çocukların konuları tekrar etmesinde de fayda var. Özellikle ilköğretim birinci kademedeki çocukların tekrar yapması, öğrenme güçlüğü olan çocukların tekrar yapması çok önemli. Sadece yatarak geçirilen bir yaz tatili sonrası çocuk, okul başladığında uyum sağlamakta oldukça güçlük yaşayabilir. Bu dönemde her yaştan çocuğun kitap okuması konusunda da aileler teşvik edici olmalıdır.

Tatilde çocuğu tamamen derslerden soyutlamak mi gerekir?

Tatilde çocuğu derslerden soyutlamak doğru değil. Okula başlarken öğretmene yardımcı olmak ve çocuğunuzun adaptasyon sorunu yaşamamasını istiyorsanız tatilde konu tekrar yaptırmak faydalı olacaktır. Tabii ki bol bol da kitap okumalarını sağlamak oldukça önemli.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.