Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı: Cilt Bakımı Maske Önerileri

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde cilt çok fazla özen ister. Yazın cildiniz normal zamana göre daha fazla kurur ve soyulur. Cildinizi güneşin zararlı ışınlarına maruz bırakmak, cildinizde oldukça ciddi sorunlara yer açabilir, lekelenmeler yapabilir.

Cildinizi yaz boyu canlı ve pürüzsüz görmek istiyorsanız işte size yaz için özel cilt bakım önerileri;

Yaz Aylarında Cilt Bakımı İçin Öneriler

  • Cildinizi sürekli nemlendirmelisiniz; Yazın cildiniz diğer zamanlara göre daha fazla kuruluk gösterir ve bu kurumalar sonucu soyulmalar meydana gelir. Özellikle deniz ve havuz sonrası güneşin zararlı ışınlarına maruz kalındığında, ciddi kurumalar ve lekelenmeler meydana gelebilir. Bu yüzden cildinizi yaz aylarında kurumasına müsaade etmeden belli aralıkla nemlendirmeniz gerekiyor.
  • Ağır makyajlardan kaçının; Cildiniz yaz aylarında rahat bir nefes almak ister. Fakat cildinize kullandığınız fondöten ve kapatıcılar buna engel olabilir. Cildinize sürdüğünüz kozmetik ürünler gözeneklerinizi kapatabilir ve bu sayede cildiniz oksijen alamayabilir. Bu yüzden yazın ağır makyajlardan kaçınılmalı…
  • Güneş kremi kullanın; Güneş ışınlarıyla direkt temas halinde olmak cildinizi erken yaşlandırır ve kırışıklıklar oluşturabilir. Güneş kremi sadece havuzlarda ya da denizlerde kullanılmaz. Yazın her alanda güneşe çıkmadan önce mutlaka cildinize güneş kremi sürmeli ve güneşin altında çok durmamalısınız.

Ve yazın tonik, kurutucu sabun ve maske kullanırken aşırı yağlı olmayan, su bazlı ürünler tercih etmelisiniz.

Cilt kendini gece yeniler!

Cilt hücreleri kendini gece yeniler, bu sayede yüzünüzdeki toksinlerin giderilmesi ve daha bakımlı ve canlı bir cilt için en uygun zaman gecedir. Kışın yatarken cildinize sürdüğünüz birçok krem yazın cildinize iyi gelmeyebilir. Bu yüzden gece kullanılan krem ya da serumları mevsime göre ayırmaya ve yazın daha hafif ürünler kullanmaya dikkat edilmeli.

Mevsime Uygun Doğal Meyvelerden Maske Olur mu?

Yaz aylarında cildinizin daha rahat nefes alması için belli aralıkla doğal yöntemlerde maske yapılabilir. Bu maskeler cildinizi nemlendirir ve kurumasını önler.

Çilek Cilt Maskesi

Cildinizi nemlendirmenin en iyi yöntemlerinden biri maske yapmaktır. Bu maskelerin başında gelen çilek maskesi, cildinizin gün boyu nem dengesini korur ve içerisinde bulunan yulaf nedeniyle siyah noktalarınızdan arındırır.

Çilek maskesi için; 10 adet çilek, 1 kaşık yulaf unu, 1 yumurta sarısı ve 2 kaşık yoğurdu robottan geçirin, bu maskeyi cildinizde 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Ballı Limon Cilt Maskesi

Balın cildi sakinleştirici özelliği dışında sivilceleri kurutma özelliği bulunuyor. 1 kaşık bal ve 1 kaşık limonu karıştırarak ferah bir cilde kavuşursunuz. Eğer cildiniz kuru ise içersine az miktarda zeytinyağı damlatabilirsiniz. Maske uygulandıktan sonra durulamasını 1 adet maden suyu ile tamamlayabilirsiniz.

Domates Cilt Maskesi

Cildin sıkılaşmasını sağlayan domates, sivilceler içinde etkin bir besindir. Bu işlem için 1 adet domates dilimleyerek cildinize 15 dakika uygulayıp daha sonra ılık suyla temizleyin. Eğer cildiniz kuru ise domatesi ufak ufak doğrayıp içerisine badem tozu atabilirsiniz.

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Peki yazın sadece cilt bakımı yeterli olur mu? Saçınız da en az cildiniz kadar hasar görüyor. Peki saçınızın daha dolgun, parlak ve canlı olması için ne yapmalısınız? İşte cevabı…

Yazın deniz ve havuz suları, bunların yanı sıra güneş ışınları saçları çok yıpratıyor ve saç dökülmelerine sebep oluyor. Bunun için yazın saçlarınızı daha fazla nemlendirmeli, mümkün oldukça güneşe çıkarken şapka ya da eşarp takmalı, deniz ve havuz sonrası mutlaka saçlarınızı temiz suyla yıkayıp saçınızı tuzdan arındırmalısınız.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.