Yeni Trend: Kadınlarda Karın Kası

Erkeklerin spor merkezlerine gitmelerinin en önemli nedeni vücut hatlarına fit bir görünüm kazandırmak ve kaslı bir yapıya sahip olabilmek. Geçmiş yıllarda kadınların öncelik tanıdığı aerobik, plates, yoga gibi sporlar bu yıl erkeklerin spor alışkanlıklarına yaklaşır bir grafik çiziyor. Artık kadınlarda da yükselen bir trend olarak bilinen karın kası hem göbek kısmındaki yağlanmaları ortadan kaldırıyor hem de fazla olmamak şartıyla çekici bir görünüm oluşturabiliyor.

Şüphesiz ki erkeklerin metabolizması karın kası oluşumuna daha elverişli. Özellikle kadınlarda karın kası yapabilmek adına tercih edilecek programların yoğunluğu metabolizmayı zorlayabiliyor; kişisel diyet listeleri ve protein-karbonhidrat gibi gıdaların ağırlıklı olarak tüketilmesine yönelik süreçler kas oluşumu sürecinin baş düşmanı haline geliyor. Ancak iyi bir spor eğitmeniyle bu durumun üstesinden gelebilen bir çok kadın var. Karın kası yapmak için aşağıdaki uygulamalara öncelik tanımalı, sporu yaşamınızın bir parçası haline getirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kadınlarda Karın Karı Nasıl Yapılır

Karın Kası İçin Egzersizler

1) Mekik

Mekik karın kaslarını en çok çalıştıran spor hareketlerinin başında geliyor. Bir mat üzerinde ortalama 20 ile 30 arasında değişen mekik hareketlerinizi 5’er dakikalık aralarla 3 set halinde tekrarlamalısınız. Bu süreçte ayaklarınızın birbiri ile bitişik nizamda, vücut ekseninizin sabit olmasına özen göstermelisiniz.

2)  Ayaklar Havaya, Kollar İleriye

Karın kaslarını çalıştıran bir diğer hareket bir matın üzerinde kolaylıkla uygulayabileceğiniz ayakları havaya kaldırma hareketi. Kollarınızı ileriye doğru ittirerek bu hareketi ortalama 10 ile 20’şer defa tekrarlayarak kaslarınıza istediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz.

3) Bisiklet

Bisiklet hem bacak hem karın kaslarını çalıştıran etkili bir spor. Özellikle iş temposundan vakit bulduğunuz zamanlarda bisiklet binmeye veya evinizde kondisyon bisikleti bulundurmaya öncelik tanıyabilirsiniz.

4) Doğru Besinler, Sıkı Bir Görünüm

Yapacağınız spor hareketlerini yağlı gıdalarla desteklemeniz kas oluşumunu olabildiğince uzun süreçlere yayacaktır. Bu bağlamda kadınlarda karın kası oluşumunun en önemli etkenleri arasında tüketilen gıdaların da yer aldığını unutmamalısınız. Fazla yağlı gıdalar göbek ve basen bölgesindeki kas oluşumunu engelleyecektir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.