Ananasın Faydaları

Ananas, market reyonlarında, pazarlarda her görenin ilgisini çeken bir meyvedir. Görünüşü itibariyle diğer meyvelerden oldukça farklı olduğu için hemen dikkat çeker.

Dikenli dış kısmı, yeşil yapraklı püskülleri, kozalağı andıran çizgileri ve altın gibi parlayan sarı rengiyle diğer bütün meyvelerden ayrılır. Tropikal bir meyve olan ananasın, eşsiz görünümü yanında pek çok faydası vardır.

Ananas, en az turunçgiller kadar C vitamini barındırıyor. A, B1, B3, B6 vitaminlerini, omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini, potasyum, demir, magnezyum, bakır, folat, kalsiyum, çinko ve fosforu da içeriyor.

Bu kadar geniş vitamin değerlerini aynı anda barındırdığı için de insan sağlığına birçok fayda sağlıyor.

Ananasın Sağlık Açısından Faydaları

Ananasın içeriğindeki zengin besin değerleri nedeniyle faydalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Bilimsel olarak kanıtlanmış bazı faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Ananas soğuk algınlığına iyi geliyor: Bol miktarda C vitamini ve bromelain barındırdığı için ananas, mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir. Öksürüğü ortadan kaldırmaya büyük fayda sağladığı gibi soğuk algınlığı ilaçlarının etkisini de arttırır. Üstelik ananasın soğuk algınlığına karşı etkisini göstermesi için günlük bir dilim yenmesi dahi yeterlidir. Çünkü bir parça ananas ortalama 75 mg C vitamini içermektedir ve yetişkin bir kadının günlük C vitamini ihtiyacı ortalama 75 mg’dır. Dolayısıyla bir parça ananas bütün bu ihtiyacı karşılamaya yetmektedir.
 • Ananas diş sağlığını arttırıyor: Ananas içiriğindeki zengin besin kaynağı sayesinde dişleri, diş minelerini ve diş etlerini koruyup güçlendiriyor. Dişlerde çürümeleri önlüyor.
 • Ananas kanseri önlüyor: Son yıllarda kanser tedavilerinde fluoroürasil-S kullanılıyor. Oysa araştırmalar neticesinde ananasın içeriğinde bulunan Bromelain’in kanser hücreleriyle fluoroürasil-S’den daha etkili savaştığı ortaya çıkmıştır. Normal kanser diyetinize ananası ekleyerek iyileşme sürecini hızlandırabileceğiniz gibi kansere yakalanma riskinizi de azaltabilirsiniz. Ananas kansere karşı bir taraftan hücreleriniz korurken diğer taraftan da kanserden dolayı zarar görmüş olan hücreleri tedavi eder.
 • Ananas kemikleri güçlendiriyor: Ananas zengin miktarda manganez içerir ve manganez, kemik ve bağ dokularını kuvvetlendirir. Günlük yarım dilim ananas tüketimi vücudun ihtiyacı olan manganez miktarını büyük oranda karşılar.
 • Ananas göz sağlığını koruyor: Göz rahatsızlıkları arasında makula dejenerasyonu adı verilen sarı nokta oluşumu son derece yaygındır. Özellikle yaşlanmayla birlikte ve sigara kullanımına bağlı olarak kendini gösterir. Ananas, içeriğindeki zengin beta karoten sayesinde sarı nokta oluşumunu büyük oranda ortadan kaldırır. Ananas, içeriğindeki beta karoten sayesinde görme bozukluklarının geciktirilmesinde fayda sağlar.
 • Ananas kalp sağlığını koruyor: Kalp sağlığı için en etkili besinlerden birisi ananas olarak karşımıza çıkıyor. Kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere engel olan ananas kolesterol seviyesini düzenler ve antioksidan özelliği ile de damar hastalıklarına karşı vücudu korur.
 • Ananas sinüzit, boğaz ağrısı ve şişkinlikleri önlüyor: Sinüzitin önlenmesinde en etkili maddelerden birisi bromelain’dir. Ananas içeriğindeki zengin bromelain sayesinde sinüziti önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte boğaz ağrısı, gut, şişkinliklerin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur.
 • Ananas bronşit hastalığına iyi geliyor: Ananasın bariz özelliklerinden bir tanesi anti-inflamatuar sahibi olmasıdır. Bu, bronşit hastalığı sonrası ortaya çıkan bronş iltihabının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Ananas sindirim sistemi rahatsızlıklarına önlüyor: Ananas, suda çözülmeyen lifler bakımından oldukça zengindir. Çözünmeyen lifler bağırsaklarda bir sünger gibi çalışır ve kabızlığın iyileşmesine yardımcı olur.
 • Ananas hipertansiyona iyi geliyor: Ananas, yüksek potasyum oranından dolayı kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Hipertansiyon problemlerinin çözümüne yardımcı olur. Bu sebeple hipertansiyon hastaları için ananas diyeti tavsiye edilir.
 • Ananas bağışıklık sistemini güçlendiriyor: Ananas, içeriğindeki zengin C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu da bütün organların fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirebilmelerine yardımcı olur.
 • Ananas cilt sağlığını koruyor: Ananas zengin bir lif kaynağıdır. Bağırsakları iyileştirirken vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlar. Toksinden arınan cilt daha sağlıklı bir hal alır. Akne problemlerini ortadan kaldırarak cildin güçlenmesini sağlar. İçeriğindeki zengin C vitamini sayesinde cildin tazelenmesini sağlayarak yaşlanmasını geciktirir. Göz kenarlarındaki kırışıklıklar için ananas suyu uygulanabilir. Ciltteki çatlakların ve kurmanın tedavisi için de ananas etkili bir çözümdür.
 • Ananas bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı oluyor: Ananas içeriğindeki zengin bromelain enzimleri sayesinde bazı bağırsak kurtlarının ve parazitlerin dökülmesine yardımcı olur. Düzenli tüketiminde bağırsak ve sindirim sorunlarının oluşumunu engeller.
 • Ananas saç sağlığını arttırıyor: Ananas içerdiği zengin mineraller sayesinde, özellikle de C Vitamini sayesinde saç dökülmelerini önler. Taze olarak ananas suyu tüketildiği taktirde saç dökülmelerinde büyük azalma kaydedilebilir. Saç derisini ve saç köklerini beslediği için daha sağlıklı saçların ortaya çıkmasını sağlar.

Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ananas, dilimler halinde yenebildiği gibi suyu da içilebilir. Ananas suyunun faydaları da tıpkı ananasın kendisi kadar fazladır. İçildiği zaman tatlı bir haz bırakır ve serinletici özelliği ile kişiyi rahatlatır. Ayrıca içeriğindeki C, B2, B3, B5, B6 vitaminleri ile manganez, bakır, folik asit, potasyum, lifler, beta karotenler sayesinde sağlıklı kalmaya yardımcı olur.

Ananas suyu, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. En doğal idrar söktürücülerden birisidir. Bu sayede böbrek sağlığının korunmasına katkı sunar.

Ananas suyu sindirime iyi gelir ve hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır. Zengin lif kaynağı sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlarken sindirilmesi zor proteinlerin yakılmasını da kolaylaştırır.

Ananas suyunun içerisindeki C vitamini, antioksidan ve beta karoten kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kan basıncını azaltarak sağlıklı kalmayı sağlar.

Ananas suyu, kemiklerin güçlenmesini ve korunmasını sağlar. Kemik sağlığı için gereken besinlerin büyük çoğunluğunu barındırarak ileri yaşlılıkta kemik hastalıklarını önlerken çocuklarda sağlıklı kemik gelişimini destekler.

Ananas suyu bayanlarda adet düzensizliklerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Ananas suyu, cilt sağlığı için büyük önem taşır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde enfeksiyon hastalıklarına karşı vücut direncini arttırır.

Ananasın Zararları Nelerdir?

Ananas, doğal yapısı ve eşsiz içeriğiyle insan sağlığına büyük katkı sağlar. Her ne kadar doğrudan ananasın zararlı olduğunu söyleyemesek de uzmanlar bazı kişilerde ananasın yan etkilerinin olabileceğini belirtirler. Bu durum kişisel özellikler ve özel durumlardan kaynaklıdır.

 • Ananas içeriğinde bolca bulunan bromelain et yumuşatıcı bir enzimdir. Sert gıdalarla tüketildiğinde onların yumuşatılmasına büyük katkı sağlar. Fakat dudaklarda, diş etlerinde, dilde hassasiyetler oluşturabilir. Bu yüzden aşırı ananas tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Bromelain, tıpkı C vitamini gibi güçlü bir kimyasal yapıya sahiptir. Hem bromelain hem de C vitamini ananas içinde yüksek miktarda bulunduğundan dolayı aşırı ananas tüketimi kusma, mide yanması, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Mide rahatsızlığı olan ve bunun için ilaç kullanan hastalarda ananas, alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Aynı şekilde gastrit, ülser gibi rahatsızlığı olanlar da ananas tüketimini günlük minimum seviyede tutmalıdırlar.
 • Ananasın kanı pıhtılaştırma özelliği vardır. Bu, zengin lifli yapısından kaynaklanır. Bu yüzden kan sulandırıcı ilaçlar kullananların ananas tüketmesi sakıncalı olabilir.
 • Ananas içeriğinde bulunan bromelain menstruasyonu uyarıcı niteliktedir. Bu yüzden hamile kadınların yüksek dozda ananas tüketiminden kaçınmaları gerekir. Araştırmalar yüksek bromelain alımının ender de olsa düşük yapmaya sebep olduğunu göstermiştir. Bu yüzden her ne kadar hamile bayanların sağlığı için ananas önemli bir besin olsa da dengeli tüketilmelidir.
 • Ananas suyu tatlı yapısıyla kimi şeker hastalarında şekeri yükseltebiliyor. Bu yüzden de şeker hastalarının doktor tavsiyesi olmadığı sürece düşük miktarda ananas tüketmelerinde fayda vardır.

Genel olarak ülkemizde tüketimi her geçen gün daha da yaygınlaşmaya başlayan ananasın insan sağlığı için oldukça fazla avantajı vardır.

Çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda ananas ve ananas suyu vücudun ihtiyacı olan pek çok besin değerini tek başına kazandırmaktadır. Fakat bütün yiyeceklerde, içeceklerde olduğu gibi ananas tüketiminde de çok aşırı dozda tüketim çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.